Kybernetické útoky, pri ktorých fiktívne požiadavky na prístup k serveru alebo obrovské množstvá mailov ochromia server či celú počítačovú sieť, pozná internetový svet od prvopočiatkov svojho rozpínania v 90. rokoch minulého storočia. Americká armádna má s nimi skúsenosť vyše desať rokov, pionieri internetu ako Yahoo!, Amazon či eBay mali tú česť ešte skôr.
Zlá správa je, že táto forma novodobej kriminality je čoraz populárnejšia. Pod náporom zacielenej online premávky padli v ostatných mesiacoch desiatky vládnych webov aj komerčných firiem vrátane konglomerátov ako Sony či Mastercard.
Kyberútoky budú pribúdať
Sú dva dôvody, pre ktoré rastie obľúbenosť útokov ochromujúcich internetovú infraštruktúru. Po prvé, lebo rastie počet firemných aj vládnych služieb, ktoré sú závislé od webu – a ruka v ruke s tým narastá aj potenciálny zisk, prípadne škody, alebo akékoľvek iné prínosy, o ktoré útočníkom ide.
A po druhé preto, lebo vinníci zostávajú nepotrestaní. Ak sa aj nejaké indície nájdu, len veľmi ťažko sa dá útočník usvedčiť relevantnými dôkazmi. Kto za útokom stojí, sa verejnosť zvyčajne dozvie iba vtedy, ak sa dotyčný sám prizná.
Popri tom, ako budú konečne na Slovensku pribúdať elektronické služby, budú kyberútoky prichádzať z takých strán a smerovať na také ciele, aké si dnes asi nikto nevie predstaviť a predpovedať. Vysoké náklady na chytanie kybernetických zločincov a mizivé šance na úspech by však nemali byť dôvodom ľahostajnosti či rezignácie firiem ani úradov.