Deti zo základných škôl v západnom Japonsku sa sťažovali na silné bolesti žalúdka a krvavé hnačky. Vtedy sa zistilo, že ich spôsobuje baktéria E.coli O157. Počet infikovaných rástol, až ich bolo nakoniec 9500 vrátane rodinných príslušníkov detí a učiteľov. Traja infekciu neprežili.
V japonských základných školách poskytujú deťom obedy každý vyučovací deň. Po preskúmaní všetkých podávaných jedál padlo podozrenie na výhonky bielej reďkovky. V japončine ich voláme "kaiware daikon" a sú bežnou súčasťou japonskej stravy. Obyčajne ich jeme surové, často ich pridávame do šalátu. Dodávajú jedlu korenistú príchuť a príjemne chrumkajú, čo mám veľmi rád. Používal som ich aj na prípravu suši.
Baktéria O157, známa ako E.coli, sa často objavuje vo vnútornostiach hovädzieho dobytka. Preto sa uvažovalo, že exkrementmi kráv bola infikovaná voda na farmách a tak sa nákaza rozšírila. Farmári vyhlásili, že nepoužili žiadne organické hnojivo. Farmy navštívili aj zdravotníci, ale inšpekcia nič nepotvrdila. Reputácia výhonkov bielej reďkovky však tak utrpela, že predaj prudko klesol, až niektorí farmári zbankrotovali.
Vtedajší minister zdravotníctva hneď na začiatku povedal, že možným zdrojom infekcie sú klíčky bielej reďkovky, ale neskôr sa v médiách objavil, sediac pred veľkou misou plnou inkriminovaných klíčkov, na ktorých si pochutnával, aby presvedčil všetkých, že sú neškodné. Tým ministrom bol Naoto Kan, súčasný japonský premiér. Jedlo, ktoré spôsobilo v tom čase problémy v Japonsku, napokon nebolo jednoznačne identifikované. Dodnes sa to nevyriešilo.