Nespomenuli ste si už milión-krát pri behaní po úradoch, že by bolo fajn, keby ten svet mimo počítačovej obrazovky vyzeral viac ako web? Bez čakaníc, tlačeníc, bez byrokracie?
O firmách zvykneme radi hovoriť, že by mali byť také dynamické a pokrokové ako sú tie webové, noviny by mali byť také rýchle ako spravodajské servery. Klasické obchody mať toľko tovaru ako e-shopy. A informácie by mali byť také dostupné ako cez Google.
Pozitívny vplyv technológií na náš každodenný život nikto nepopiera, ale keď pred pár týždňami Google prezradil, že jeho operačný systém Android chce dostať okrem mobilov aj do takých bežných vecí ako klimatizácia alebo vodovodný kohútik, trochu som sa musel zháčiť.
Naozaj chceme viac počítačov a webu do našich životov? Toto je zoznam vecí, ktoré by sa analógový svet nikdy nemal od webu naučiť, ináč všetci pôjdeme do pekla.
1. Connection refused, povedala manželka
Ak by boli veci a miesta také spoľahlivé ako webové stránky, bojím sa, že by mohlo dochádzať v živote k tým najhorším možným situáciám. Čo by vás určite potešilo, je nápis „404“ namiesto budovy vašej práce, keď do nej ráno prídete, ale to isté namiesto záchodu by už mohol byť problém.
V takom webovom meste by ste si nikdy nemohli byť istí, kde sa čo nachádza. Niektoré budovy by sa občas na chvíľu zrútili, zmizli a potom sa objavovali. Architekti by podobne ako dnešní webdizajnéri a vývojári, stále menili vzhľad vášho bytu, takže by už nebolo možné nič nájsť. A hackeri by vám v domácnosti v prítmí noci stále vyjedali špajzu.
2. Ivan likes Dotyky a Preplnená MHD
V skutočnom svete sa nám dennodenne veľa vecí páči a veľa vecí aj zdieľame, ale buďme radi, že o tom počúvame len zo stránky Facebook.com. Ty a 48 ďalších zdieľali odkaz Ivana, Používateľovi Peter sa páči Cesta, chodník, bicykel, rizoto aťď. Dezider likes Čučo a Alpa.
Ak by sa náš život premenil na jeden veľký stream ako z Facebooku, náš mozog by čo chvíľa expolodoval. A čo je ešte horšie, aj to by sa páčilo aspoň dvadsiatim.
3. Všetko poznám, všetko viem
Internet je úžasný v tom, že nám o všetkom dáva výborné informácie. Bolo by krásne nahradiť každodenné hľadanie kľúčov tým, že vo FourSquere sa pozriete, kde sa naposledy „checkli“. Ale, určite chcete to isté vedieť aj o svojej manželke?
Vo svete ako z webu by ste síce mohli pomocou Ctrl+F vyhľadávať v písankách, knihách, ženy na ulici nechať filtrovať podľa veku, ale nikomu neprajem život, v ktorom by vedel o každom všetko.
Len si predstavte, že všetci tí mudrlanti z internetových diskusií vedľa vás večer sedia na pive.
4. V ľavej ruke sprcha, v pravej uterák
Vo svete, ktorý by sa riadil zákonmi internetového multitaskingu, by bolo zrejme nad ľudské sily čokoľvek dokončiť. Jednou rukou by ste ešte raňajkovali, druhou si už umývali zuby a zároveň hovorili so šéfom, mamou a daňovákom.
Garantujem vám, že do minúty by ste v takomto svete šéfovi hovorili milujem ťa a daňovákovi tisli do úst zubnú kefku. Všetko by bolo stále rozrobené, osobný život by sa miešal s prácou.
Na internete sme všetci oveľa lenivší, len si predstavte koľko nových vzruchov by vám hatilo cestu k tomu čokoľvek dokončiť. A v živej hre Angry Birds by ste aj tak namiesto prasiec trafili šéfa.
5. Pardon, nie ste kompatibilní s týmto svetom
Nakoniec môj najobľúbenejší kúsok. Áno, aj v našom analógovom svete sa nám občas stane, že sa objavíme v spoločnosti, do ktorej sa nehodíme, ale život nás zatiaľ úplne ušetril čisto webových správ, „prepáčte, vaša ruka nie je kompatibilná s týmto hrebeňom“, prípadne „Pivo is not available in your country“.
Len si predstavte, že by ste každý deň museli riešiť, akej verzie máte mikrovlnku, alebo čakať, kedy konečne do vášho záchodu od Apple pribudne aj funkcia splachovania. A potom by ste jedného dňa prišli domov a zistili, že vaša žena síce kompletne vymenila dizajn, akurát už máte na jej prezeranie zastaraný browser.
Keby ešte žil Alfred Hitchcock, každý z týchto bodov by rovno sfilmoval.