Kedysi dávno Európa kolonizovala časť Číny. Dnes Čína kolonizuje časť Európy. Samozrejme, deje sa to neformálne a oveľa zdvorilejšie než v časoch, keď boli karty rozdané opačne. Vzostup Číny vysvetľuje a súčasne aj využíva relatívny úpadok Európy.
Jednoduchá odpoveď
Premiér Wen Ťia-pao na ceste po Európe navštívil Nemecko, Veľkú Britániu a Maďarsko? Prečo Maďarsko? Čiastočne preto, že momentálne predsedá Európskej únii, ale aj preto, že Čína tu mohutne investuje a chystá sa investovať ešte viac – podobne ako v iných častiach juhovýchodnej a južnej Európy.
Na tridsaťpäť rokov má napríklad v prenájme najväčší nákladný prístav v Pireu v Grécku, čo Číne otvára bránu do Európy. Francois Godement a Jonas Parello-Plessner v zatiaľ nepublikovanej správe pre Európsku radu pre zahraničné vzťahy odhadujú, že štyridsať percent čínskych investícií v Európskej únii sa momentálne sústreďuje v Portugalsku, Španielsku, Taliansku, Grécku a vo východnej Európe. Čínski predstavitelia vlani navštívili aj Španielsko, Portugalsko a Grécko.