SaS urobila to isté, čo časť KDH, ktorá potopila koncom minulého roka návrh na zvýšenie spotrebnej dane z piva. Rozdiel je v tom, že predstavitelia KDH sa vyhli následnému ospravedlňovaniu.
Ďalšia roztržka vládnej koalície je úspešne zažehnaná. Ak poviem, že v tomto okamihu máme čistý stôl, tak je to presné, vyhlásila premiérka Iveta Radičová. Možno s tým súhlasiť, samozrejme, len za predpokladu, že presnosť jej vyjadrenia spočíva v dôraze na okamih, nie na čistý stôl. Spory v každej koalícii sú totiž prirodzenou súčasťou jej bytia.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Napokon, čistý stôl neexistuje už ani v okamihu po vyhlásení volebných výsledkov, z ktorých je zrejmé, že vládu môže zostaviť len koalícia. Od toho okamihu sa špekuluje, taktizuje, vymýšľa a obchoduje. Tak vzniká koalícia, volebné programy sú tiež od toho okamihu nanič. Kým stranícke aparáty spisujú tézy vládneho programu, šéfovia si delia korisť.
Ani teraz, po neschválení návrhu KDH, nešlo o spor medzi liberálmi a konzervatívcami, ako sa o tom predstavitelia koalície snažili ľudí presvedčiť. Je verejným tajomstvom, že utopenie návrhu KDH siedmimi poslancami SaS nebolo omylom, ale pokusom SaS o väčší hrmot na politickej scéne. Skutočná liberálna strana, ktorá by úspešne prešla voľbami, na Slovensku ešte nebola a ani nie je. SaS je liberálnou stranou presne tak, ako je Smer stranou sociálnodemokratickou. Nanajvýš na papieri.
Vecne zopakovala len to, čo koncom minulého roka urobilo KDH, keď potopilo návrh na zvýšenie spotrebnej dane z piva. Šéf poslaneckého klubu Pavol Hrušovský vtedy odmietol, že niektorí poslanci podľahli lobingu, rovnako, ako to teraz odmietol šéf poslaneckého klubu SaS.