V Japonsku sa tento rok v ten deň vyšplhala teplota v mnohých oblastiach nad tridsať stupňov a dva dni na to bolo v okolí západného Tokia až 39,8 stupňa, čo je júnový teplotný rekord za celú históriu meraní. Napriek tomu Japonci toto obdobie nevnímajú ako leto, lebo sú práve uprostred obdobia dažďov, tak ako celá východná Ázia vrátane východnej Číny, Taiwanu a Južnej Kórey.
Obdobie dažďov prichádza obyčajne z juhu a pomaly sa presúva na sever. Preto sa už v najsevernejšej prefektúre Okinawa pred mesiacom skončilo. Úplne sa sezóna dažďov skončí uprostred júla.
Obdobie dažďov som nikdy nemal rád. Nepretržite prší, ale teploty vzduchu sú vysoké. Všetko je veľmi vlhké a cítite sa sústavne celý lepkavý. Keď som býval vo svojom staromládeneckom byte, mával som cez deň z bezpečnostných dôvodov pozatvárané okná, takže mi z tej vlhkosti plesnivela kúpeľňa. Keby som to nechal tak, hádam by mi na stene vyrástli aj muchotrávky. Každý deň môj návrat z práce domov znamenal čistenie kúpeľne od plesne. Nenávidel som to.
V našom vlhkom Japonsku sa veľmi dobre darí mnohým druhom húb. Podľa mojich znalostí z encyklopédie je v Japonsku dvetisíc pomenovaných druhov. Vy možno poznáte z japonskej kuchyne huby shiitake, ale okrem nich máme mnoho ďalších vhodných na varenie. Keď však chceme kúpiť pre vás typické biele huby, šampiňóny, musíme za ne poriadne zaplatiť, pretože my také nemáme.