Dostať mamutí nórsky kamión cez vtedajších niekoľko hraníc na Slovensko bol v roku 1990 väčší zázrak ako rozkázať vetru a dažďu alebo uzrieť rozpačitú Panenku Máriu na horskej pastvine.
Štedré fondy
Nóri mali svojho Vidkuma Abrahama Lautitza Quislinga, aktívneho kolaboranta s nacistami a predsedu vlády v rokoch 1942 - 1945. Po oslobodení ho popravili. My sme mali svojho Jozefa Tisa. Nóri majú hory a lesy. Aj my máme hory a lesy. Nóri bojovali proti fašistom, aj my sme bojovali proti fašistom. Svojbytnosť si uchovali pod Dánmi aj pod Švédmi ako nerakúske národy vrátane nás v habsburgskej monarchii. Akurát Grónsko a Island stratili.
My sme ostrovy nestratili, žiadne sme nemali. Okrem Žitného, ten na rozdiel od Nórov máme. Nórska obrodenecká literatúra bola obdobne pateticko-smutno-smiešna ako naša. Napriek obrodeneckej osvete si Nóri rovnako radi vypili ako my. Našu väčšiu dávku slnka a tepla vynahradzuje Nórom vlastná ropa a prírodné zdroje, čo im poskytuje nezávislosť.
Do politických spojenectiev nevstupujú z núdze, ale keď je to pre nich výhodné. Nezávislosť Nórom poskytuje slobodu voľby. Mohli si dovoliť vstúpiť do NATO a nevstúpiť do Európskej únie. Za obchodovanie v rámci únie si môžu dovoliť platiť vstupenku formou podporných fondov na verejnoprospešné ciele. Aj Slovensko profituje z tzv. nórskych fondov.
Darované stroje
Neviem, kto boli tie desiatky Nórov, ktorí naplnili mamutí kamión tonami skvelého papiera formátu A4 – bieleného a béžového recyklovaného aj sto tridsiatimi elektrickými písacími strojmi najrozmanitejších typov a proveniencie. Spoločnú mali len klávesnicu s popreškrtávanými samohláskami a čudesnými znakmi v neznámom usporiadaní.
Stroje sme porozdávali do mestečiek a dedín do lokálnych knižníc, osvetových zariadení a malých múzeí, kde slovenskí ézermešteri dokázali klávesnice prerobiť na náš muster. Kopírky a faxy, veď kto vtedy okrem kontrolovaných firiem mal kopírku, putovali aktivistom mimo Bratislavy. Dodávka nórskeho papiera z Bratislavy pomohla založiť aj pražskú Společnost Franze Kafky.
Na nórsky papier do predčasnej smrti písala bývalá poľská disidentka, slovakistka Danuta Abrahamovicz, keď sa na ňu vlastní vykašľali. Velikánsky počítač IBM mal niekoľko skríň okrem hlavnej operačnej jednotky, vybartrovali sme ho so vznikajúcou moravskou počítačovou firmou za rôzne technické pomôcky.