Návrh daňovej reformy hľadá nové príjmy do štátnej kasy. To je v poriadku, hľadá ich však na zlom mieste.
Návrh daňovej a odvodovej reformy vzbudil vo verejnosti protichodné reakcie. Vláda ho pôvodne prezentovala ako opatrenie, ktoré zrovnoprávni postavenie živnostníkov a zamestnancov a dopomôže tvorbe pracovných miest. Bez obalu treba povedať, že hlavným zmyslom daňovej reformy nie je vytvárať pracovné miesta, ale zvýšiť príjmy verejných rozpočtov.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
To je správny cieľ, pretože v najbližšom desaťročí potrebujeme dosahovať nie deficity do troch percent HDP, ale prebytky rozpočtov. Naša populácia rýchlo starne a budeme potrebovať dostatočne veľký finančný vankúš na dôchodky a zdravotnú starostlivosť. Za správne možno označiť aj rušenie početných výnimiek z platenia odvodov. Prečo by zamestnanci mali na odvodoch a daniach zaplatiť polovicu príjmov a iní len štvrtinu?
Inou vecou je, akým spôsobom sa zrovnoprávnenie zamestnancov a živnostníkov urobí, komu čo prinesie a komu zoberie. Je prirodzené, že kto podniká, musí na rozdiel od zamestnanca niesť aj riziko kolísavých, resp. v niektorých obdobiach aj nijakých príjmov. Okrem toho majú živnostníci a dohodári na svoju prácu aj nejaké náklady. Zamestnancom vytvára podmienky na prácu zamestnávateľ, živnostníci a dohodári si ich z veľkej časti hradia sami.
Náklady má aj duševná práca
Podľa návrhu daňovej a odvodovej reformy by sa mali paušály nákladov zrušiť a z daňového základu by sa mali odpočítať len tie náklady, na ktoré je v účtovníctve bloček. Tento návrh jednoznačne zvýhodňuje kelňu pred perom. Fyzicky pracujúci živnostníci si môžu od daňového základu odpočítať cenu materiálu a strojov. Aj duševná práca má svoje náklady, len sa nedajú vyjadriť cenou kelne alebo fúrika.
Ako vyjadriť cenu premýšľania, čítania literatúry, hľadania nápadov pre tvorbu umeleckých a vedeckých diel? Cenou vlastného času? Takáto položka by asi vzbudila úškrn daňového úradníka. V stavebninách na ňu nedávajú bloček. To však neznamená, že duševná práca náklady nemá.
Na jednej strane kričíme, že chceme poznatkovú ekonomiku, na strane druhej sme ochotní podporiť len murárov a krajčírov. Môžeme diskutovať o tom, či paušálne náklady majú byť 25 alebo 40 percent a koľko pre určité profesie. Znevýhodňovať duševnú prácu pred fyzickou je však znakom, že daný štát je rozvojová krajina.
Peniaze sú aj inde
Čo získa štát z dodatočných príjmov zo zdanenia živnostníkov a zo zmeny režimu pre dohody o vykonaní práce? Prínosy pre verejné rozpočty sa odhadujú na 200-300 miliónov eúr. Stojí to za to a dajú sa tieto peniaze získať aj iným spôsobom?