Svet je ohromený činom nórskeho extrémistu, ktorý chcel podľa vlastných slov Európanov varovať pred šírením zhubného marxizmu a islamizmu, a preto zavraždil sedemdesiatšesť ľudí. (Jeho skutočné motívy boli iste zložitejšie, ale to teraz nechajme bokom.) Rád by som v tejto súvislosti upozornil na zdanlivo podobný, a predsa celkom iný prípad, o ktorom som sa nedávno dočítal v českých Lidových novinách.
Za pozornosť stojí už aj preto, že hlavnou postavou je slovenský rodák Stefan Lux, ktorý sa narodil roku 1888 v Malackách a do gymnázia chodil v Bratislave. Štúdium práva absolvoval v Budapešti, v prvej svetovej vojne bol dvakrát ranený a po hereckom pôsobení vo Viedni sa usadil v Berlíne, kde pracoval ako dramaturg, redaktor a spisovateľ na voľnej nohe. Keď sa v roku 1933 dostali k moci nacisti, presťahoval sa aj s rodinou do Prahy a písal príležitostné články do nemeckých novín Prager Presse.
Jeho veľká chvíľa nastala práve pred sedemdesiatimi piatimi rokmi, presne 3. júla 1936. Vtedy si na konferencii Spoločnosti národov o Etiópii, ktorá sa konala v Ženeve a na ktorej sa zúčastnil ako akreditovaný novinár, strelil počas rokovania priamo v sále do hrude a po desiatich dňoch v nemocnici zomrel.