Za nenápadnou fasádou je na dvoch poschodiach po Marbachu a Berne tretia najväčšia zbierka z pozostalosti nositeľa Nobelovej ceny.
Štvorposchodový dom z konca devätnásteho storočia na Friedrichstrasse ako jeden z mnohých v strede Offenbachu, stodvadsaťtisícového samostatného mesta na predmestí Frankfurtu nad Mohanom. Hermann Hesse tu nikdy nebol a predsa je ho plný dom.
Iba pár zasvätených vie a doručovatelia pošty z celého sveta tušia čosi o adrese, ktorú poznajú a navštevujú priatelia obľúbeného spisovateľa až z Japonska, Indie a Číny. V Ázii Hesseho zbožňujú. A i v krajinách hovoriacich po nemecky sa dodnes predáva vyše tisíc Hesseho kníh denne.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Za nenápadnou fasádou je na dvoch poschodiach po Marbachu a Berne tretia najväčšia zbierka z pozostalosti nositeľa Nobelovej ceny, najväčšia súkromná. „Aké je to pekné tu v Offenbachu ,“ povedal návštevník z Kórey.
„ Nie je to najväčší archív, ale azda najefektívnejší. Všetko je usporiadané vo viacerých kópiách časovo, podľa tém a miest,“ hovorí Volker Michels, ktorý si od mladosti až do smrti v roku 1962 s Hessem dopisoval. Vďaka Hesseho synovi Henrikovi majú Michelsovci vyše sedemnásťtisíc listov adresovaných autorovi.
Na listy autor vlastnoručne odpovedal, kópie si nerobil, v tom čase to nebolo zvykom. Volkerovi a jeho žene Ursule sa po dlhoročnej trpezlivosti podarilo dosiaľ nájsť u pozostalých a príbuzných adresátov okolo tritisíc Hesseho originálnych listov. Úmorná, precízna až detektívna práca, ale každý nájdený list je odmenou.