Televízia Markíza oslavuje 15. výročie. Najpodstatnejšou vecou, ktorú šéfka televízie Zuzana Ťapáková v tejto súvislosti v médiách prezentovala, bolo, ako dopadne Deň otvorených dverí, kde hlavným hosťom bola dvojica z tureckej telenovely. Ošiaľ z príchodu Šehrezády a Onura a radosť generálnej riaditeľky z ich príchodu je komickou bodkou za niekdajšou slávou televízie Markíza.
Aj keď Markíza má vplyv na veľkú časť divákov, už to nie je to, čo v minulosti za niekdajšieho šéfa a spoluvlastníka Pavla Ruska, keď jeho mocenské a politické ambície roky udávali smerovanie Markízy.
Zaručený úspech
Politika a Markíza sa viac či menej ovplyvňovali od samotného začiatku. Niekdajší predseda SZM v Slovenskej televízii Rusko v roku 1994 získal od štátu lukratívnu licenciu na zamýšľaný federálny okruh TA 3. Keď však vtedajšia licenčná rada zistila, že vlastníkom veľkej časti spoločnosti je zahraničný spolumajiteľ, krátko po schválení rozhodla o pozastavení vydania licencie.
V roku 1995, keď bol premiérom Vladimír Mečiar, ktorý mimochodom patril medzi hostí na svadbe Ruskovcov, bola na popud HZDS odvolaná celá rada a novozvolená poslušná opätovne Ruskovej firme licenciu pridelila. „Markíza je dieťaťom HZDS,“ komentovala potom vznik novej televízie odvolaná riaditeľka licenčnej rady Emília Boldišová. Podľa nej šlo o stranícke rozhodnutie HZDS a bez vtedajšieho predsedu parlamentu Ivana Gašparoviča, jeho asistenta Ľuboša Juríka a Oľgy Keltošovej by Rusko licenciu nemal. Nebolo potom prekvapením, že v novej televízii sa objavila známa podporovateľka Mečiara Erika Vincoureková ako šéfka publicistiky.
Už po roku vysielania získala Markíza viac ako 50percentný podiel na trhu. Telenovely, súťaže, nový voľnejší spôsob tvorby, moderovania relácií, k tomu vynikajúce pokrytie, a to, že bola prvou slovenskou súkromnou televíziou, znamenalo takmer nezvratný úspech. Jediným vážnejším konkurentom mohla byť len STV, ale nebola. Naopak, bola absolútne nepripravená na nástup nového hráča a s politicky dosadeným vedením z centrály HZDS.
Markíza v politike
Dôležitým medzníkom pre Markízu bol rok 1997, keď licenčná rada pri plánovanej privatizácii STV2 (ku ktorej nakoniec nedošlo) nevybrala Ruskovu Markízu-Slovakia, ale spoločnosť PRO TV (v ktorej figurovali podnikatelia blízki HZDS, ako Vladimír Poór alebo Karol Kabát). Až od tohto momentu sa z Markízy stalo médium pre všetky opozičné názory a platformy k Mečiarovi a vtedajšej koalícii. Rusko sa už vtedy údajne dožadoval od vtedajšej opozície protislužby. Napríklad očakával, že šéfom STV sa stane jemu blízky človek Vladimír Repčík.
Pavol Rusko si zakrátko uvedomil možnosti televízie. Nasledovalo budovanie popularity primátora Košíc, z ktorého sa stal prezident, a skončilo sa to prenikaním vlastnej politickej strany ANO do spravodajstva. Spravodajstvo sa stávalo príkladom učebnicovej manipulácie.