SME

Dedičstvo Steva Jobsa

Akokoľvek sa bude Applu najbližšie roky dariť, na vine bude vždy Jobs. Všetky jeho skutočné aj domnelé prednosti a chyby budú slúžiť ako vysvetlenie ďalšieho osudu firmy.

Steve Jobs je pre mnohých kultový hrdina. Spoluzakladateľ a dlhoročný charizmatický líder Applu, vizionár, ktorý dovidí ďaleko za horizonty, kam dosiahnu zraky bežných smrteľníkov a marketingový génius v jednom. Okrem iného, samozrejme. Môže to byť napokon inak? Veď to bol práve on, kto stál pri zrode inovatívnej technologickej firmy, ktorá po jeho odchode začala chradnúť – aby sa do nej neskôr vrátil, odvrátil jej krach a v minulej dekáde nielenže obnovil jej zašlú slávu a bohatstvo, ale oboje doviedol do úplne inej dimenzie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jobs bol vždy odhodlaný robiť kvalitné produkty s atraktívnym dizajnom a zrejme mal odjakživa aj nákazlivé nadšenie, ktorému jeho okolie ľahko podľahlo. Ale keď začínal, bol to podľa spomienok jeho niekdajších kolegov aj bezohľadný, manipulatívny a konfliktný biznismen s chaotickým osobným životom. A vo svojej kariére ani zďaleka nežal iba úspechy.

Nepodarky

Počítač Apple III, na ktorý pri svojej prvej anabáze vo firme dozeral, nikdy poriadne nefungoval. Fiaskom sa skončil aj jeho ďalší projekt firemného počítača Lisa. Dozorná rada Applu ho postupne zbavila právomocí a v roku 1985 po vnútorných konfliktoch v manažmente z firmy odišiel.

Po odchode z Applu sa mu dlho nedarilo. Založil firmu NeXT, ktorá robila softvér (hlavne operačný systém NeXTStep OS) aj hardvér a kúpil firmu Pixar. Hoci do firiem napumpoval zo svojho vrecka desiatky miliónov dolárov, ani jedna sa dlho nevedela dostať do čiernych čísiel.

SkryťVypnúť reklamu

Kvality vizionára Jobs nepreukázal ani vtedy, keď ho koncom 80. rokov oslovila IBM – vtedajší líder na trhu osobných počítačov – ktorá hľadala pre pécečká nový operačný systém. Keď Jobs pri rokovaniach dlho otáľal a požadoval privysoké licenčné poplatky, uprednostnila Veľká modrá Windows od Microsoftu, ktorý sa stal minimálne na najbližšie dve dekády jeho dojnou kravou. Jobs tým pravdepodobne prišiel o najlepší obchod vo svojom živote. Počítačový svet by dnes bezpochyby vyzeral úplne inak.

Desať rokov po odchode z Applu sa na Jobsa konečne usmialo šťastie. Pixar vytrhol z biedy film Toy Story a NeXT skončil napokon v rukách Apple, ktorý potreboval pre svoje počítače nový operačný systém. Ako sa vraví, zvyšok je história. Z Jobsa je ikona technologického sveta a Apple sa stal tento rok celosvetovo najdrahšou značkou a na okamih aj najhodnotnejšou firmou. Hoci treba povedať, že to nebol hardvér a dokonca ani softvér, ale obsah, ktorý urobil z Jobsa kráľa digitálneho veku.

SkryťVypnúť reklamu

Haló efekt

Prečo je pri bilancovaní takejto hviezdnej kariéry dobré pripomenúť si aj neúspechy veľkého lídra, na ktoré si už dnes väčšina ľudí nespomenie, alebo o nich nikdy ani nepočula? Lebo vo svetle rekordných hospodárskych výsledkov a eufórie, ktoré sprevádza uvedenie každého nového produktu Applu, je ľahké podľahnúť ilúzii o dokonalosti sympatického šéfa.

A pripisovať mu automaticky zásluhy, vlastnosti a schopnosti, pre ktoré neexistujú žiadne argumenty. Je to prirodzená tendencia ľudí, ktorú už skoro pred sto rokmi pomenoval psychológ Edward Thorndike ako haló efekt. A ktorá vo veľkej miere ovplyvňuje verejnosť vrátane investorov, ako naznačuje prepad akcií Apple krátko po ohlásení Jobsovej rezignácie.

Bolo to tak vždy. Keď sa firme darí, topí sa v ziskoch a hodnota akcií smeruje do nebies, všetci hovoria o autentickom, charizmatickom šéfovi a jeho brilantnej stratégii, o schopnosti počúvať zákazníkov, alebo dokonca vytvárať budúcnosť. Keď sa tej istej firme s tými istými ľuďmi a tým istým lodivodom dariť prestane, odrazu je firma byrokratická, šéf arogantný a konfliktný narcis a stratégia chaotická.

SkryťVypnúť reklamu

Haló efekt je skrátka v biznise mimoriadne rozšírený. Poučenie v súvislosti s odchodom Jobsa? Jeho zásluhy na obrode a ikonickom postavení firmy sú nespochybniteľné. Ale jeho gloriola je taká veľká, že akákoľvek budúcnosť Apple čaká, na vine bude vždy on. Pri svetlých zajtrajškoch bude ťažké poprieť jeho dedičstvo, či už dlhodobú víziu, firemnú štruktúru, alebo inovačnú iskru. Ak sa nad Applom zatiahnu mraky a firme sa prestane dariť, nebude nič ľahšie ako hodiť všetko na odchod nenahraditeľného vodcu. Bez ohľadu na stovky iných faktorov a zdanlivo banálnych detailov, ktoré zvyčajne prehovárajú do budúcnosti každej firmy.

(Autor je publicista a konzultant v oblasti IT)

Steve Jobs

Z vyradených mobilov vzniklo unikátne dielo.

Nápad lučeneckého podnikateľa Milana Kovalančíka pretavil do reality mladý umelec Jozef Stančík. Steva Jobsa zvečnil na telefónoch.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 564
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 090
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 127
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 347
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 242
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 876
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 681
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 624
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kreslí Hej, ty! – Györe.


Hej, ty! 2
Peter Tkačenko.

Keď smerácia hovoria o absolútnej slobode slova, myslia tým náhubok.


4
Péter Krekó.

Orbán, Vučić a Dodik vs. Trump 2.0: Očakávania narazili na americké clá.


Péter Krekó a 1 ďalší
Gustáv Murín, šéf Slovenského literárneho centra, vyvolal na festivale Svet knihy Praha medzinárodný škandál. Riaditeľ festivali Radovan Auer napísal ministerke kultúry, aby ho už do Česka neposielala.

Murín by nemal reprezentovať spisovateľov ani len v stánku pre zlacnené knihy.


22
SkryťZatvoriť reklamu