SME

Jobsov tichý úsmev

Jobs vtlačil Applu svoj prístup do „genetického kódu“, a vďaka tomu zrejme firma ešte pár rokov bude fungovať, akoby z nej neodišiel.

Článok vyšiel v denníku SME na začiatku septembra, po odchode Steva Jobsa zo spoločnosti. Na obsahu sa ani po jeho smrti nič nemení. Spoluzakladateľ firmy Apple Steve Jobs zomrel stredu v noci.

Ak nemáme veštecké schopnosti, nemali by sme sa púšťať do siahodlhých prognóz. Platí to aj na úvahy o budúcnosti spoločnosti Apple po nedávnom odchode jej šéfa Steva Jobsa. Hoci...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nech už rozmýšľame o budúcnosti akciových trhov, automobilového priemyslu, našej kariéry či osudu našich detí – väčšinou sme schopní urobiť len veľmi nedokonalú a spravidla chybnú projekciu, založenú na pospájaní známych faktov z minulosti. Lenže nič na tomto svete sa nevyvíja lineárne.

SkryťVypnúť reklamu

V každej chvíli robíme drobné rozhodnutia, ktoré predurčia smer našej ďalšej cesty – a my spravidla v danej chvíli ani netušíme ako. Kľukatý príbeh Steva Jobsa, ešte pred pár dňami výkonného riaditeľa spoločnosti Apple, je toho dobrým príkladom.

Na druhej strane, ak uvažujeme o ďalšom osude Applu, len ťažko je nebyť v zajatí očakávaní založených na minulosti. A tie očakávania nie sú malé. Spoločnosť Apple opakovane prišla s vecami, ktoré nikto nečakal, a zmenila nimi svet osobných počítačov, hudby, filmu či telefonovania. Kto to tušil? Ešte pred 10 rokmi sme nepoznali iPod, iTunes, iPhone ani iPad.

Od neúspechu k... neúspechu?

Príbeh Steva Jobsa je naozaj fascinujúci. A to nielen pre všetky jeho nezmerateľné úspechy, ale aj – a možno práve pre – až neuveriteľné množstvo neúspechov a zlyhaní, ktoré má za sebou.

SkryťVypnúť reklamu

V prvých rokoch spoločnosť Apple prišla s prevratnými počítačmi, ktoré predbehli dobu. Apple I. bol prepadák, ale s Apple II. už v druhej polovici 70. rokov zaznamenala úspech – dokonca aj večný rival Bill Gates z Microsoftu vtedy nešetril obdivom.

Bol to vôbec prvý počítač, ktorý pracoval s grafickým rozhraním, aké (samozrejme, rozvinuté na nepoznanie) používame dodnes. Potom prišiel neúspech s počítačom Lisa (1983) a o čosi úspešnejší Macintosh (1984). A napokon Jobsov rozchod s Applom (1985). Nepresadil svoju víziu a odišiel. Založil firmu NeXT, s tou však nijakú dieru do sveta neurobil.

Dokonca aj po jeho slávnom návrate do Applu v roku 1996 ešte dlho nič nenasvedčovalo tomu, že success story, cez optiku ktorej dnes máme sklon Jobsa hodnotiť, je za rohom. Apple vtedy prišla na trh s pekným, ale drahým a nie príliš úspešným iMacom a Mac Cube.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2000 sa zdalo, že je opäť na konci s dychom. Len za posledný kvartál toho roku spadla cena akcií Applu z 53 na 14 dolárov za kus a štvrťročná strata dosiahla štvrť miliardy dolárov.

Ak by sa kariéra Steva Jobsa skončila v tomto bode, dnes by sme o ňom zrejme počuli len málo. Bol to jeden z tých vynaliezavých chlapíkov, akých je na svet dosť. Prišli s mnohými skvelými nápadmi, ale ich vízie sa jednoducho nepresadili. Možno príliš predbehli dobu, alebo ich stratégia mala príliš veľa chýb, či im azda chýbal kúsok šťastia.

I-Úspech

Lenže príbeh Steva Jobsa sa v tomto bode neskončil, a keď je na ňom niečo naozaj fascinujúce, potom je to práve táto schopnosť tisíckrát sa popáliť, neuspieť, a predsa sa vždy znova otriasť, poučiť sa z chýb a pokračovať.

SkryťVypnúť reklamu

Oplatilo sa. Už na jeseň 2001 Apple predstavila revolučný hudobný prehrávač iPod. Drahý, ale krásny, funkčný a úžasne jednoduchý. S dotykovým ovládaním, a najmä s programom iTunes, ktorý slúžil (a slúži dodnes) nielen ako správca osobnej digitálnej diskotéky každého používateľa, ale tiež umožňuje pár klikmi kúpiť si takmer akýkoľvek hudobný (a dnes už aj filmový či knižný) obsah. Pred desiatimi rokmi tomuto konceptu veril len málokto – dnes už vieme, že revolučne zmenil hudobný biznis, bol prielomom v rozšírení mikroplatieb a pre Apple je zdrojom neuveriteľných príjmov.

Práve na iPode je možné ilustrovať Jobsov prístup, ktorý z neho urobil bezmála mýtickú postavu a z Applu tú cool inovatívnu a superúspešnú firmu. Keď Jobs povedal svojim vývojárom, že iPod nebude mať nijaké ovládacie tlačidlá, najprv vraj neverili vlastným ušiam. Ale on ich svojou vytrvalosťou a tvrdosťou presvedčil, že sa to dá.

SkryťVypnúť reklamu

Ochota prijímať riziko

Jobsovi a jeho ľuďom sa podarilo spojiť krásny dizajn s inovatívnou funkcionalitou, a podarilo sa mu tiež presvedčiť masy, že práve toto je to, čo potrebujú. Bol to fenomenálny úspech. Rovnako aj iPhone, ktorý ukázal tiež ďalšiu z vlastností Steva Jobsa, ktorá je veľmi dôležitou esenciou jeho úspechu – ochotu podstupovať obrovské riziko.

Mnohí ľudia z branže si vtedy ťukali na čelo pre to, čomu hovorili „kanibalizácia vlastného úspechu“, keď sa dojná krava firmy – iPod – stala len jednou z aplikácií nového telefónu. Jobsovi však tento risk vyšiel – určite aj preto, že firma vždy dokázala prísť s ďalšou inováciou, ktorá zákazníkov dokázala zaujať. Okrem toho spoločnosť Apple potvrdzovala svoju povesť aj inými inováciami – za všetky spomeňme Mac Book Air. Moment, keď Steve Jobs vytiahol tenučký, krásny a kvalitný notebook z tenkej papierovej obálky, patrí k nezabudnuteľným momentom života (nielen) každého technického nadšenca.

SkryťVypnúť reklamu

Keď na začiatku roka 2010 prišiel iPad, opäť išlo o revolučné skĺbenie fantastickej funkcionality a dizajnu. A opäť sa mnohým zdalo, že ide o zbytočnosť a krok vedľa. Opäť sa mýlili.

Nepredvídateľní

Čo bude nasledovať teraz, po Jobsovom odchode z čela firmy? Nikto nevie. Všetky ponúkajúce sa paralely (napríklad nahradenie Billa Gatesa Stevom Ballmerom na čele Microsoftu) sú nedokonalé. Isté je len to, že Jobs vtlačil Applu svoj prístup do „genetického kódu“, a vďaka tomu zrejme firma ešte pár rokov bude fungovať, akoby z nej neodišiel.

Apple pod Jobsom charakterizovalo niekoľko dôležitých čŕt. Pri vývoji nových vecí sa im podarilo zbaviť sa mentálnych aj technických mantinelov dovtedy možného. Nebáli sa riskovať, ak novému prístupu verili. Neváhali tiež zahodiť dlho rozvíjané nápady, ak sa im zdalo, že idú do slepej uličky. Nespoliehali sa na testovanie nálad zákazníkov, ale funkčné prototypy dôkladne testovali sami dovtedy, kým neboli sami spokojní.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, charizma a presvedčivosť Steva Jobsa boli takisto esenciálnou prímesou ich úspechu. Čo z toho prežije svojho najviditeľnejšieho nositeľa a ako sa firme bude dariť, to je dnes nepredvídateľné – presne tak ako takmer všetko, s čím Apple doteraz prišiel a uspel.

Bez hanby priznávam, že aj ja patrím do stále väčšej množiny applistov. Odkedy som v polovici 90. rokov vyskúšal prácu na „Macu“, odkedy som si pustil prvú pesničku z iPodu a odkedy som prvýkrát zapol svoj prvý iPhone, už len ťažko dokážem pochopiť, prečo sa ľudia trápia s produktami iných značiek.

Dodnes si pamätám, ako mi viacerí priatelia ironicky naznačovali, že je to hlúposť, veď pracovať, počúvať hudbu a telefonovať dokážu aj na svojich „bežných“, spravidla oveľa lacnejších zariadeniach. V nasledujúcich rokoch som sa len tíško usmieval, sledujúc rozširovanie iZázrakov v ich radoch.

SkryťVypnúť reklamu

Pozrite si fotky Steva Jobsa. Ten tichý úsmev má na perách aj on. Ak by sa aj mala táto éra skončiť, na desaťročie s jablkovým úsmevom už nikto z nás nezabudne.

Robert Žitňanský (1976) je novinár. Pracoval v denníku SME, v týždenníkoch Domino Fórum a .týždeň. V súčasnosti pôsobí v inštitúte SGI a v televízii TA3.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 508
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 626
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 271
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 703
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 681
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 876
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 830
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 337
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Väčšou tragédiou než americký prezident je jeho okolie.


53

Orbán opäť provokuje Úniu, ale je to aj pozvánka.


5
Ilustračné foto.

Keď poistenci škodia vlastnej poisťovni.


Jana Ježíková 4

Málokedy chodí karma takto expresne.


15
  1. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  2. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  3. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  4. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  5. Anna Miľanová: Rodičia a duševné zdravie detí... "Dospelí",bolo by fajn, keby ste sa povrchne nerealizovali na bezbranných deťoch.
  6. Eva Bachletová: Domáce poklady
  7. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete - Východisko.
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok k môjmu blogu: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 738
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 62 718
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 383
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 489
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 938
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 692
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 16 805
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 11 595
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu