Bolo by fajn vedieť, aký úradník má záväzky k strane, ktorá mu vybavila flek. Matovičov zoznam však vysoká nepresnosť robí bezcenným.
Časť zverejnených ľudí v úradoch pracuje vyše dvadsať rokov – ako teda mohli byť nominovaní súčasnou koalíciou? Ďalšie osoby sú v primálo významných funkciách. Zrejme sú aj prípady, keď sa po známosti obsadilo miesto sekretárky, ale ťažko uveriť, že v takých prípadoch išlo o „tlačenku“ na základe politických dohôd. A časť zverejnených osôb už dlhšie nepracuje v štátnej správe.
Iste, časť tvoria skutočne politickí nominanti, ale ani u tých nevieme, či prácu získali na základe výberového konania, odbornosti, alebo konzumácie alkoholu so správnymi ľuďmi.
Taký zoznam je nanič. Náhodný výber tisícky úradníkov by možno priniesol porovnateľný výsledok.
Dlhodobý problém
Matovičova iniciatíva však upozornila na dlho neriešený problém. Posledná väčšia diskusia o tom, ktoré miesta by mali byť obsadzované politicky a ktoré nie, prebehla pred prijímaním zákona o štátnej službe. Odvtedy sa veľa zmenilo, ale verejná diskusia neprebehla žiadna. Politici k veci zaujali postoj, akoby išlo o problém treťotriedneho významu.
Istú ambíciu, zhromaždiť aspoň malú časť mien s vplyvom na verejné financie, má projekt Aliancie Fair-play Datanest.sk. Avšak zabezpečiť stálu aktuálnosť takto koncipovaného zoznamu, je sizyfovská práca, ktorú ťažko môže zvládnuť malá mimovládka či sólo poslanec.