Naťahovať čas do hlasovania o eurovale sa ešte nedávno zdalo byť rozumnou taktikou. Teraz pribúda dôvodov dúfať, že miestny kŕč sa čo najskôr skončí.
1. Všetci tvrdia, že ich postoje sú definitívne nemenné. Koaličné strany sa ešte môžu pár týždňov hádať, či hlasovanie spájať s vyjadrovaním dôvery vláde, alebo nie. Ale o tom, ako zahlasujú o vale, sa javia byť rozhodnuté bez ohľadu na túto debatu. SaS hovorí, že za val nezahlasuje, nech už Radičová spraví čokoľvek, a čím ďalej, tým viac sa zdá, že to myslí vážne.
Ostatné strany pravice sú za. A podmienky Smeru sú pomenované – za val zahlasujú len v prípade jednotnosti koalície, ktorá sa neuskutoční, alebo v prípade predčasných volieb. S Ficom ešte nikto poriadne nerokoval, ale ani nevyzerá, že by sa chystal.
Merkelová, Barroso a Van Rompuy mu asi budú telefonovať, ale podmienka predčasných volieb je pri nejednotnosti vlády aj dosť pochopiteľná, aj pomerne ľahko splniteľná, čiže sa dá predstaviť, že na nej bude trvať. V tomto momente je teda otázka, kto chce koho o čom vlastne ešte presviedčať.