Experimentálna skupina, ktorá zachytáva na dvoch 600-tonových detektoroch pod talianskou horou Gran Sasso neutrína, vyslané z urýchľovača v Ženeve (nie toho urýchľovača, druhého, ktorý je tam už 35 rokov), v piatok oznámila, že prichádzajú na miesto určenia skôr, ako by mali.
Čakalo sa, že na prejdenie úseku Ženeva - Grand Sasso budú potrebovať rovnaký čas, ako by potrebovalo svetlo, keby mohlo putovať priamou čiarou popod Alpy. Trvá im to však o niečo menej. Z meraní vyplýva, že na dráhe dlhej 730 kilometrov ušetria čas zodpovedajúci 18 metrom. Alebo inak: ich rýchlosť prevyšuje rýchlosť svetla o 25 dielikov z milióna.
Dychberúca presnosť
Či už sa výsledok pokusu potvrdí, alebo nie, presnosť, ktorú vedci dosiahli, vyráža dych. Náskok, s ktorým neutrína prichádzajú do cieľa, je 60 nanosekúnd, čiže 60 tisícin z tisíciny z tisíciny sekundy. Také krátke časy sa merali aj predtým, tu však šlo o porovnanie časov na vzdialenosti, ktorá omnoho prekračuje rozmery laboratória.
Vzdialenosť vedci zistili s presnosťou 20 centimetrov (!) a hodiny, ktoré porovnávali, synchronizovali s presnosťou sedem nanosekúnd (!). Ako to dokázali? Odpoveď sa skrýva v troch písmenách známych každému, kto má v aute navigáciu. Za to, že mohli odmerať vzdialenosť a nastaviť hodiny s takou presnosťou, vedci vďačia GPS.