Niežeby sa chuť na moc dala rozlišovať podľa štátnej príslušnosti. Nemeckí sociálni demokrati (SPD) kalkulujú rovnako ako opozičná strana v ktoromkoľvek štáte. Vytešujú sa z každej vládnej roztržky, ktorá im prinesie percento navyše v prieskumoch verejnej mienky a z každého zaváhania vlády urobia zásadný problém.
S obľubou hovoria o strašnom krízovom manažmente kabinetu Angely Merkelovej v čase dlhovej krízy či o výnimočnom stave v krajine. Neodolajú ani takým nápadom, aby o záchrane eura rozhodovali Nemci v referende v čase, keď sú traja zo štyroch proti zvýšeniu pomoci Grécku.
Vo štvrtok by mohla opozícia pochovať nemeckú vládu i európsky euroval. Koalícia nemá istú podporu vlastných poslancov a bez hlasov opozície by euroval v najdôležitejšej krajine Európy nemusel prejsť.
Nemecko by potom bolo veľmi blízko k predčasným voľbám a výmene vlády, pretože podľa súčasných preferencií by SPD mala so Zelenými na rozdiel od vládnych konzervatívcov (CDU/CSU) a liberálov (FDP) väčšinu. Neurobia to.