V septembri 2011 publikovala americká vláda prvé výsledky sčítania obyvateľstva. Veľmi zaujímavé boli dáta o vývoji príjmov domácností. Amerika je čoraz viac rozdelená.
V roku 1975 bol priemerný príjem v skupine desať percent najbohatších trojnásobne vyšší ako v skupine najnižších desať percent. Dnes je rozdiel príjmov medzi rovnakými skupinami až päťnásobný.
Najviac rozdielov je medzi úplnou špičkou a zvyškom obyvateľstva. Najbohatšie percento Američanov v roku 1975 zarobilo deväť percent všetkých príjmov. Dnes toto jedno percento poberá 25 percent všetkých príjmov.
V súčasnosti má polovica domácností ročný príjem nižší ako 49 445 dolárov. Po očistení od inflácie je tento príjem dokonca o sedem percent nižší ako v roku 2000 a zhruba taký ako v roku 1975. Reálne teda príjmy strednej vrstvy za 35 rokov stagnovali.
Ďalšou zlou správou je, že 15 percent Američanov sa ocitlo v pásme chudoby a 17 percent nemá zdravotné poistenie. Stredná vrstva sa stráca a rastú počty nízkopríjmových domácností.
Žraloci z Texasu
Pozornosť médií sa samozrejme najviac sústreďuje na príjmovú špičku. Prvým impulzom je obviniť z rastu príjmovej nerovnosti bezcitných žralokov z Wall Streetu a ropných magnátov z Texasu. Tí zasadli do vlády (ba i do kresiel prezidentov) a okradli americký ľud. Odtiaľ je už len krok k propagandistickým dielkam á la Michael Moore a k záverom o nevyhnutnosti boja proletárov proti odporným boháčom. Skutočnosť je však trochu zložitejšia.
Američanom treba uznať, že závidia omnoho menej a príjmové nerovnosti ich zožierajú menej ako Slovákov. Možno je to spojené s tým, že u nás sa veľká časť finančnej elity domohla majetku vďaka „prichmatizácii“ v raných 90. rokoch. V najnovšom rebríčku najbohatších Američanov je však 70 percent takých, čo sa k majetku dostali prácou.
Nie každý musí milovať Billa Gatesa či Marka Zuckerberga, no genialitu im nik uprieť nemôže. Amerika je plná príbehov ľudí, ktorí sa stali z chudákov milionármi. Amerika ešte stále je krajinou takmer neobmedzených možností. Aj keď niektoré možnosti už dnes majú užšie hranice ako kedysi. Problém nie je s boháčmi, ale s obyčajnými ľuďmi.
Sťahovavý národ migruje menej
Namiesto obsedantného očumovania finančnej špičky sa treba sústrediť na rast príjmu top 10 percent a stagnáciu príjmov priemerných 50 percent domácností. Normálneho človeka naozaj nemusí trápiť, či Bill Gates zarobí o miliardu viac ako pred rokom. Dôležité je, či stúpne reálny príjem aj strednej vrstve. Prečo práve jej už 35 rokov stagnujú príjmy? Vysvetlenie treba hľadať vo faktoroch, ako sú spoločenské zmeny, rast globálnej konkurencie a prístup k vzdelaniu.