Každý chce byť v niečom dobrý a to nám dodáva silu. Že neviete recitovať, ani hrať futbal? Kúpte si smartphone.
Viete, koľkokrát za sekundu je človek schopný zatlieskať? Presne 14-krát, ale ani to nemusíte skúšať. Tento rekord Američana Kenta Frencha z Guinnessovej knihy rekordov už skúšali prekonať mnohí, ale doteraz márne.
Keď som minulý týždeň videl na YouTube.com jeho video a v ňom jeho šťastný spokojný výraz víťazstva, uvedomil som si, že vyhrávanie, porovnávanie sa, je integrálnou súčasťou nás všetkých a je úplne jedno, či ide
o niečo naozaj podstatné, alebo len o hlúpe tlieskanie.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Tak nakoniec vznikla aj celá Guinnessova kniha rekordov, Hviezdoslavov Kubín, parlamentné voľby a koniec koncov aj drvivá väčšina športov.
Často samé nezmyselné aktivity, ale každý chce byť v niečom dobrý a to nám dodáva silu.
Ale čo ak neviete ani tlieskať, ani recitovať, ani hrať futbal? Kúpte si smartphone. Po prvé, na Slovensku môžete byť king už len tým, že ho máte (v autobuse stačí dvíhať nad hlavu), po druhé, obsahuje toľko rôznych aplikácií na porovnávanie sa s druhými, že nie je šanca, aby ste v niečom neboli majster.
Kto sa stane majiteľom zemegule
Napríklad v sociálnej sieti Foursquare môžete pomocou mobilov súťažiť o virtuálne vlastníctvo ktoréhokoľvek objektu na zemi. Stačí tam často chodiť a vždy o tom cez mobil dať vedieť svojim priateľom.
Tak som ako správny samoľúby chlap najskôr ovládol krčmu v rodnej dedine v Socovciach, potom obidve vysoké školy, kde som študoval, a predvčerom sa mi podarilo obsadiť aj redakciu denníka SME.
Málo? Pomocou bežeckých aplikácií v iPhone alebo Androidoch stačí behávať s mobilom v ruke a môžete sa pretekať s priateľmi o to, kto je rýchlejší, kto pri tom páli viac kalórií, kto beháva častejšie atď. Všetko pekne vykreslené v grafoch, rebríčky, porovnania - svojimi výsledkami sa môžete kochať hoci aj hodiny.
A keď nebeháte, iba kráčate, stačí mať vo vrecku mobil s nainštalovanou aplikáciou Arookoo.com a môžete všetkých tromfnúť v tom, koľko krokov denne urobíte.
Aj na večerné sedľahy a kľuky je aplikácia - Crunchfu je aplikácia, ktorú stačí nainštalovať do iPhonu a potom sa môžete s celým svetom porovnávať v tom, kto bude mať skôr na bruchu tehličky. A k tomu desiatky ďalších: napríklad, kto zdvihne ťažšiu činku, kto ďalej dopláva, kto vydrží dlhšie nefajčiť a podobne.
Sociálna sieť vášho tela
A pôjde to ešte ďalej - RunKeeper, jedna z popredných aplikácií na meranie behu, predstavila pred pár týždňami Healt API, čo sa zjednodušene dá predstaviť ako Facebook pre vaše telo.
Teraz už môžete prepojiť takmer ľubovoľné zariadenie, ktoré niečo meria, a potom sa porovnávať s priateľmi s vašimi výsledkami. Všetko na jednom mieste vrátane porovnávacích grafov a rebríčkov.
Teraz už záleží iba na tom, koľko výrobcov všelijakých zariadení sa chytí. Na začiatok je v ponuke napríklad váha, takže po odoslaní na internet ľahko pomocou grafu zistíte, či sa prejedáte viac ako vaša manželka, spolužiak, kamarát, merač tlaku, takže môžete súťažiť o titul nervák roka, a potom ešte niekoľko príveskov, ktoré celý deň merajú a posielajú na internet údaje o telesnej aktivite a počas noci zase informácie o kvalite vášho spánku (súťaž o titul sedmospáč?).
Ego hry 21. storočia
V škôlke sme sa pretekali o to, kto ďalej dociká, na základnej škole o to, kto má v albume viac nálepiek z Kukuruku a Resanky a na strednej sme hrávali pretláčacie turnaje. Aké trápne a analógové!
Našim deťom predpovedám oveľa krajšiu egobudúcnosť, najmä ak sa podarí na internet prepojiť aj naše orgány a telesné tekutiny.
Dcéry si budú môcť konečne porovnávať a na grafoch sledovať objemy svojich pľúc a my, šťastní tatkovia, sa budeme môcť večer stretnúť pri partičke FarmVille a pochváliť sa jeden druhému: dobre, ten môj trošku pije, ale aké dobré má výsledky - podľa Facebooku drží titul Pečeň roka 2020.