Marián Leško, Zuzana Čaputová, Lenka Zlámalová, Ivan Štefunko a Michal Hvorecký komentujú pád vlády.
Marián Leško: Téma hodná zemetrasenia
Za desať mesiacov sa nám podarilo zabudnúť, že vláda Ivety Radičovej prežila svoj prvý polrok len vďaka neuveriteľnej zhode okolností – jeden z poslancov, ktorý hlasoval za Trnku ako kandidáta na generálneho prokurátora, neurobil krúžok proti kandidátovi Čentéšovi. Keby ho spravil, vláda by padla z nedôstojného a zahanbujúceho dôvodu. O vláde, ktorá padne pre euroval, sa to povedať nedá, lebo ide o tému, ktorá je hodná politického zemetrasenia.
Ak by štyri vládne strany prejavili nielen dobrú vôľu, ale aj politickú zrelosť, tak mohli ešte rozšírenie eurovalu zvládnuť. Veľmi však pochybujem o tom, že bolo v ich silách a možnostiach, aby o niekoľko mesiacov zvládli – pri nezmenenom stanovisku SaS - aj zriadenie trvalého eurovalu. Bez ohľadu na to, v čom všetkom sa koaličné strany zhodujú, ak sa nezhodujú v takej kľúčovej téme, ich spoločné vládnutie je politicky neúnosné. Faktom však je, že ešte niekoľko mesiacov mohli štyri vládne strany spolu robiť práve to, na čom sa zhodujú.
Autor je politický komentátor Trendu
Zuzana Čaputová: Slová a činy
Pád vlády by znamenal predovšetkým reálnu možnosť návratu Ficovej vlády. Znamenalo by to zastavenie, v lepšom prípade zabrzdenie reforiem. Návrat k praktikám, ktoré nezmizli, ale v súčasnosti nemajú taký priestor. Mnohí ľudia na dôležitých postoch ani neboli vymenení, takže stačí, keď dostanú iba „voľnú ruku“ a jasný pokyn.
Inou možnosťou je rekonštrukcia vlády a teda odchod Ivety Radičovej. Znamenalo by to zrejme formalistický prístup k agende transparentnosti, protikorupčných krokov a podpory občianskej spoločnosti. Úvaha o tom, že by tieto témy nastoľoval niektorý z terajších lídrov koaličných strán, je prinajmenšom paradoxná. Slová a činy mali v osobe premiérky Radičovej zatiaľ k sebe najbližšie.
Trvanlivosť koalície je priamo úmerná počtu jej členov a z tohto pohľadu sa akoby nedeje nič pozoruhodné. A predsa si myslím, že áno. Nebola zvládnutá krehká hranica medzi principiálnosťou a obyčajnou tvrdohlavosťou. Principiálnosť totiž sleduje obsah a hľadá formy, ako ho dosiahnuť. Kiežby táto skúsenosť pomohla k zrelosti.
Autorka je advokátka spolupracujúca s VIA IURIS
Lenka Zlámalová: Pravý opak
Záchranné valy eurozóny, ako dočasný EFSF tak permanentný ESM, sú veľmi vážne rozhodnutia, ktoré menia podstatu eurozóny. Po ich prijatí je to úplne iná únia, než do akej Slovensko vstupovalo. Keď ste euro prijímali, bol jedným zo základných princípov zákaz záchrany jednej krajiny druhou. Po ťažkostiach Grécka sa za pochodu pravidlá zmenili na pravý opak.
Menová únia sa zmenila na dlhovú a prerozdeľovaciu úniu. Preto je v európskej politike také dôležité uchovať pre každú členskú krajinu právo veta, aby mala možnosť vývoju, ktorý ide proti jej záujmom, zabrániť. V posledných dňoch sa navyše ukazuje, že euroval bol v záchrane eura slepou uličkou. Tým, čo treba zachraňovať, nie sú ohrozené krajiny, ale banky. Práve tento krok investori vnímajú ako skutočnú záchranu eura. Teraz už ostáva vyriešiť otázku, či si banky bude sanovať každá krajina sama, ako presadzuje Nemecko, alebo pomôže EFSF, ako žiada Francúzsko. Je známe, že najviac peňazí na južnej periférii eurozóny majú francúzske banky. Dokázala by slovenská premiérka ľuďom vysvetliť, prečo sa z Bratislavy dotuje Paríž? Pre Slovensko je to existenčnejšie ohrozenie než bytie jednej, hoci úspešnej vlády, ktorá krajinu kultivuje.
Autorka je analytička Lidových novin
Ivan Štefunko: Hazardéri von
Prečo to Richard Sulik robí? Vyzerá, že to môže mať dva dôvody. Prvý je, že vložil zlý kľúč do zámky, ktorá dlhodobo držala jeho pozíciu. Zistil to síce skoro a mohol ho ešte vybrať a nájsť ten správny kľúč. No otočil ním, zablokoval ho, chvíľu ním trasie, lomcuje, a dnes to vyzerá tak, že ho zlomil. V tomto prípade všetci vedia, že sa už nedá použiť správny kľúč, ale treba vymeniť zámku. V tejto zámke, v tomto koaličnom zložení SAS skončila, iba ak... Iba ak by nevyšla z iných volieb silnejšia a mala by možnosť klásť ešte väčšie podmienky, ako to robí dnes.