Keď pred pár dňami Apple predstavil svetu svoj nový iPhone 4S, najväčšiu hystériu vyvolal fakt, že k novej kamere a silnému procesoru pridal niečo úplne špeciálne a nečakané - osobnú sekretárku menom Siri.
Siri je špeciálny program, ktorý rozumie ľudskému hlasu, a tak ľudia s iPhonom môžu odteraz namiesto ťukania prstami množstvo funkcií telefónu ovládať priamo svojím hlasom.
Napríklad: napíš manželke, že prídem neskôr alebo sa priamo ľudskou rečou opýtať, či už na Slovensku vládne Fico, alebo je ešte stále pred voľbami.
Siri je spojený s databázou s miliardami informácií, vie poradiť cestu na konkrétne miesto, písať diktované e-maily, zistiť na internete potrebné informácie. Všetko pomocou ľudskej reči a spôsobom, akým by ste sa to pýtali reálneho človeka.
Siri dokonca vie pomocou umelej inteligencie ľuďom zodpovedať aj iné, oveľa filozofickejšie otázky. Keď do telefónu poviete, „čo je zmyslom života“, Siri robotickým hlasom odpovie „zmyslom je rozmýšľať o otázkach ako táto“.
Správa sa ako džentlmen, keď sa ho žena opýta - „Som tučná?“ odpovie: „K tomu by som sa radšej nevyjadroval.“
„Siri, vezmeš si ma?“ „Ale, Tomáš, buďme radšej priateľmi.“
Tak teraz začali vznikať celé weby o tom, ako sa s ním ľudia dokázali pekne porozprávať. A ďalej sa zlepšuje - zvyká si na váš hlas, pamätá si informácie a zdokonaľuje svoju komunikáciu.
Roboty, ktoré plačú a ľúbia za vás
Je toto budúcnosť, akou budeme pracovať s technológiami? V skutočnosti už množstvo podobných robotov existuje a plní svoju funkciu.
Volajú sa sociálne roboty a využívajú sa pri práci s hendikepovanými, starými ľuďmi alebo deťmi. Vedia dokonale napodobniť ľudské reakcie, smejú sa na vašom vtipe a pohladkajú vás, keď večer zaspávate.
Vedci im dávajú veľkú budúcnosť, napríklad známy šachista a odborník na umelú inteligenciu David Levy v knihe Love and Sex with robots (Láska a sex s robotmi) predpovedá, že by takého robota mohol mať každý.
Keď však Shery Turklová, psychologička a profesorka Massetussetského inštitútu technológií, skúmala, čo sa deje s ľuďmi, keď s týmito robotmi komunikujú, bola šokovaná zistením, ako rýchlo a ako jednoducho uveria ich naučeným frázam a začnú sa k nim správať ako k reálnym bytostiam. A čo je ešte horšie - veľmi rýchlo ich začnú uprednostňovať pred reálnymi bytosťami.
Keď napríklad robot začal plakať, deti ho ihneď objali. Svoje zistenia, ktoré opísala v nedávno vydanej knihe Kolektívna osamelosť: prečo očakávame viac od technológií a menej od druhých, nazvala „robotický moment“.
„Ľudia majú toľko potrieb, hovorili mi ľudia, roboty nie. Ľudia vás sklamú, ony nie, keď ľudia, s ktorými som hovorila, spomínali roboty, všetci sa zmieňovali o náhrade za svojich neverných manželov alebo detí, ktoré berú drogy. Život s robotom je vraj oveľa bezpečnejší,“ píše Turklová v knihe.
Siri by už dávno navarila
Stará babička využívajúca v domácnosti robotického psa napríklad tvrdila, že je dokonalejší než akýkoľvek pes. Mladá žena jej vysvetľovala, že by chcela namiesto muža robota, lebo tí nepodvádzajú a nezrania ju.
A keď Disney v jednom z disneylandov umiestnil namiesto robotických bábok symbolizujúcich zvieratá reálne zvery, deti tvrdili, že sú málo skutočné.
Turklová upozorňuje, že zavádzanie sociálnych robotov môže spôsobiť katastrofu.
No v skutočnosti sa ešte aspoň dvadsať rokov určite o svoje manželstvo báť nemusíte. Minimálne iPhone so Siri čaká ešte dlhá cesta a iné roboty budú pre Slovákov ešte dlho drahé.
Ale čo vám bráni vyhrážky robotom zapojiť do manželských hádok už teraz?
Predstavujem si to takto: Miláčik, uvarila si? Siri by to už dávno mala. Naozaj? Veď je to len telefón. Nebuď žiarlivá, lebo si ju vezmem namiesto teba do postele. No to určite... Neveríš? Pozri, už si na to sťahujem z webu aplikáciu.