S protestmi Obsaďme Wall Street! nie je pre mňa ťažké sympatizovať. Chceme späť našu krajinu? Menší vplyv veľkého biznisu vo verejnom živote? Pošliapaný trávnik pred Digital Parkom? Jasné, že áno!
Lenže sympatie nestačia. Na pozitívnu spoločenskú zmenu potrebujete okrem mäkkého srdca najmä tvrdú hlavu. A ak ste ekonóm, aj kvalitné dáta. Nečudo, že jednou z dôležitých inšpirácií hnutia 99 % bola esej nobelistu Josepha Stiglitza. O tom, že v USA príjmové nerovnosti vrcholili začiatkom veľkej depresie. Po povojnovom výraznom poklese od osemdesiatych rokov opäť rastú a dnes sú späť na predvojnových úrovniach. Horné jedno percento dostáva asi štvrtinu amerických príjmov a vlastní asi 40 percent majetku.
Pozrime sa teda, nakoľko nás štyri témy OWS – nerovnosti v peniazoch, dostupnosť príležitostí, otvorenosť politiky ľuďom a moc biznisu ovplyvňovať verejný život - trápia na Slovensku.
Rovní a rovnejší
Slovensko patrí podľa štatistík dlhodobo – spolu so zvyškom postkomunistickej strednej Európy a severskými krajinami – medzi najrovnostárskejšie spoločnosti na svete. V OECD nám momentálne patrí druhá priečka, hneď za Slovinskom. Podľa Eurostatu dostáva najbohatšia pätina Slovákov asi štvornásobok príjmov najchudobnejšej pätiny. Horné percento domácností berie asi päť percent všetkých príjmov, horných desať percent o čosi viac než štvrtinu. Čo je v Európskej únii jeden z lepších výkonov.
Zdá sa, že ak aj nie slovenský sen, tak aspoň slovenský spokojný malý život je pre mnohých dosiahnuteľný. No údaje máme len o „stredných 99 %“. V európskom prieskume príjmov nie sú údaje zo segregovaných rómskych osád. A pre veľkosť vzorky je horné percento zastúpené len asi 50 domácnosťami.
Ak by sa medzi nimi objavil jeden podnikateľ s desaťmiliónovým ziskom, nameraná nerovnosť by výrazne vzrástla. To všetko môže skresľovať štatistiky a potom aj medzinárodné porovnania. O príjmoch a majetku našich horných desaťtisíc v skutočnosti – na rozdiel od USA, kde je štatistika založená aj na relatívne spoľahlivých daňových priznaniach – nevieme nič.