Nie je dôležité, kedy presne sa narodí sedemmiliardtý obyvateľ Zeme. Omnoho dôležitejšie je hľadať odpoveď, čo to pre planétu môže znamenať a kde sú jej hranice.
Na Zemi sa v týchto chvíľach narodil alebo sa má narodiť jej obyvateľ s poradovým číslo sedem miliárd. Symbolika je pre ľudstvo dôležitá, a tak sa tomu pripisuje značný význam v OSN aj v médiách.
Na rovinu, vôbec nie je isté, či to nebolo už pred mesiacom, alebo či to nebude až v decembri. Nepoznáme presne ani počet obyvateľov Slovenska, tobôž nie presný počet obyvateľov rozvojového sveta. Virtuálne populačné hodiny na internete sa točia síce relatívne presne, ale nie celkom presne. Navyše ten, kto nastavil východiskovú hodnotu, by za ňu určite ruku do ohňa nedal.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Takisto nevieme presne určiť, kde sa tento človek narodí. Pravdepodobnosť jeho narodenia v tom či onom regióne nezodpovedá ničomu inému ako podielu narodených v tomto regióne na celkovom počte narodených sveta.
V súčasnosti sa ročne rodí na svete približne 135 miliónov detí. Pravdepodobnosť, že sa narodí sedemmiliardtý človek v Indii s 27 miliónmi narodených je teda zhruba 20 percent, jedna ku piatim. Pre Slovensko činí táto pravdepodobnosť 0,05 percenta, to jest jedna ku dvetisíc. Ako vidíme, je to všetko hra čísel.
Najabsurdnejšie je, že my toho „pravého“ obyvateľa ani nikdy presne neidentifikujeme, aj keď tu už bude. Istý zlomok sekundy je možné, že sa počet obyvateľov opäť zníži na 6 999 999 999, keď po jubilejnom narodení príde hneď úmrtie nejakého človeka. Takže deti s poradím sedem miliárd môžeme mať pokojne dve.