Zvyšovanie platov zdravotných sestier by na budúci rok stálo milióny eur, ktoré ich zamestnávatelia nemajú, a avizovaná kompenzácia je zatiaľ veľmi neistá. Zákon sa potom môže obrátiť proti tým, ktorým mal pomôcť.
Na internete i v novinách rozpútala diskusie informácia, že vraj lekári sú proti zvyšovaniu platov sestier. Návrh zákona je v pripomienkovom konaní a práve k nemu podala pripomienku Slovenská lekárska komora, ktorá sa stala objektom kritiky niektorých sestier a časti, možno neúplne informovanej laickej i novinárskej verejnosti.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Podstatou protestu lekárskej komory nie je boj proti sestrám, ale upozorňovanie na reálne hrozby, ktoré na ne i na ostatných zdravotníkov číhajú po prípadnom prijatí uvedeného zákona. O čo teda ide?
Neisté milióny
Uvedený návrh zákona si podľa poslanca Novotného (Zdravotnícke noviny č. 38, str .6 ) bude na budúci rok vyžadovať asi 58 miliónov eur. Tieto peniaze by mali dostať zdravotnícke zariadenia, štátne i neštátne, s cieľom aspoň čiastočne kompenzovať účinnosť zákona, ktorý si vyžiada zvýšené náklady.
Je logické, že zadlžené nemocnice na toto zvýšenie platov peniaze mať nebudú. A je tiež logické, že ak niekto z tých 58 miliónov niečo uvidí, budú to v prvom rade nemocnice.