SME
Utorok, 28. marec, 2023 | Meniny má Soňa

Súdna rada ako z Marsu

Ignorovanie časového rozvrhu, lustrovanie oponentov, testovanie lojality a nevkus. Návšteva rokovania Súdnej rady môže byť pre nepripravených šokujúcim zážitkom.

Návšteva rokovania Súdnej rady môže byť pre nepripravených šokujúcim zážitkom. Ignorovanie časového rozvrhu, lustrovanie oponentov, testovanie lojality a nevkus sú len časťou tristného obrazu.

Keď dostala začiatkom roka Súdna rada povinnosť otvoriť svoje rokovania ľuďom, jej predseda Štefan Harabin nadšene vítal prvých odvážlivcov slovami o tom, že transparentnosť bola vždy jeho zásadou. Pri pánovi predsedovi sme si však už zvykli na opatrnosť. Slovíčka, ktoré dokáže rýchlo zaradiť do slovníka, nemusia mať totiž rovnakého ducha ako v civilizovanom svete. Tak si napríklad vezmime tú otvorenosť.

Otvorenosť pre Štefana Harabina znamená povinnosť zverejniť oficiálny návrh programu na webovej stránke rady a neskôr vpustiť na rokovanie tých, ktorí majú kapacitu vystopovať miesto a čas jej zasadnutia, neraz cestovať stovky kilometrov podľa aktuálneho výberu lokality a trpezlivosť znášať neoznámené časové zmeny zverejneného programu.

Skoro ako v Kanade

Napríklad po príchode do Svidníka tesne pred ohláseným začiatkom nájdete v hoteli (mieste oficiálneho rokovania!) zatiaľ ležérne oblečený organizačný štáb, ktorý vám povie, že nastala zmena. Niektorí členovia rady sa vraj vybrali na miestny súd a začiatok sa odkladá na neurčito. Na neurčito, ale určite až poobede. Neostáva vám nič iné, len si obzrieť miestne múzeum a ponavštevovať kaviarne.

Keď sa o dve a pol hodiny vrátite, stále v hoteli nenachádzate väčšinu členov. Vo vstupnej chodbe sa však už hromadia zmätení sudcovia a predsedovia súdov, ktorí boli na rokovanie prizvaní z Galanty, Trnavy, zo Žiliny, z Dolného Kubína... Niektorí z nich zrejme vedia viac. Pokojne obedujú a na posilnenie si objednajú frťana. Viacerí z nich mali už hodinu či dve stáť pred Súdnou radou.

Tak si smutne spomeniete na jednu kanadskú sudkyňu, ktorá na konferencii vysvetľovala, aké dôležité sú pri výklade pravidiel múdrosť a etika. Na príklade služby sudcov v odľahlých častiach Kanady vykresľovala, že inak pristupuje k požiadavke na dochvíľnosť strán sporu v Toronte a inak v odľahlých regiónoch, kde ľudia vynaložia väčšiu námahu, aby sa do súdnej siene vôbec dostali.

Hypoteticky si predstavíte, že múdry a empatický predseda Súdnej rady by nikdy nezavolal sudcov zo západného Slovenska do Svidníka a nenechal ich tam oproti pôvodnej pozvánke čakať do neskorého večera s vedomím, že je pred nimi ešte dlhočizná cesta späť a ráno ďalší pracovný deň.

Keď sa už s trojhodinovým meškaním zasadnutie rady začne, máte pocit, že ste sa ocitli nie na rokovaní najvyššieho justičného orgánu, ale v nejakom absurdnom kabarete, ktorý vytvára „klika“ s veľmi svojským humorom. Ak máte zopár hodín voľného času, oplatí sa zapnúť si zvukový záznam na internete. Ten však môže byť ochudobnený o početné pasáže, keď si rozohnený predseda rady zabudol zapnúť mikrofón.

Predsedove monológy

Veľmi často narazíte na pasáže, kde prakticky akýkoľvek bod rokovania predsedu inšpiruje, aby prednášal dlhé monológy z jeho „politickej“ agendy. Často sa pri nich názory predsedu podávajú ako nespochybniteľné fakty a každý, kto má inú mienku, je zákonite neandertálec, ktorý nevie, že Zem je guľatá.

Na ministerstve podľa frekventovaných návalov predsedovho hnevu pracujú „diletanti“, ktorí „robia laboratórne pokusy“, členka rady, ktorá sa domáha, aby jej niekto vôbec oznámil, že Súdna rada navštevuje súdy „hrá divadlo“, Najvyšší súd je pod „politickým fašistickým šikanovaním“.

Oveľa vážnejšie než tento folklór je však celkové filozofické nastavenie väčšiny. Dlhé minúty programu sa venujú sťažnosti na členku rady Babjakovú (členka od začiatku roka 2011, nominovaná vládou), ktorá si trúfla sudcom poslať e­mailovú reakciu na list predsedníčky Združenia sudcov Slovenska k jednému výberovému konaniu.

Napriek tomu, že výberové konania sú verejné, všetky podklady vrátane hodnotenia uchádzačov komisiou sú umiestnené na internete, väčšina Súdnej rady považuje za porušenie etiky, ak niekto (i člen výberovej komisie) vysloví na toto konanie osobný názor. Otvorená diskusia a komentovanie diania je pre nich vynášaním vecí a zverejňovaním toho, čo „mali utajiť“.

Tento príklad nie je jediným, v ktorom najvyšší samosprávny orgán volá po pravidlách uzatvárajúcich súdny stav pred akoukoľvek, dokonca i vnútornou diskusiou. Dozvedáme sa ešte aj to, že tento list sudkyne Babjakovej je dôkazom, že sa nesnaží zaradiť.

Test lojality

Súdna rada však nie je len javiskom na emotívne vystúpenia svojho predsedu Harabina. Je aj priestorom, kde sa prerokovanie presunu sudcov z okresného na krajský súd stane politickým testom lojality. Namiesto otázok o odbornosti, výkone (ktoré prichádzajú v menšine), sú sudcovia valcovaní tlakom na vyjadrenie jasného postoja k reforme súdnictva súčasnej ministerky.

Otázky, ktoré sudcovia dostávajú od Štefana Harabina, vyzerajú asi takto: „V čom vidíte reformné kroky? Či považujete za reformné aj zákony, ktoré sú bez podpisu prezidenta (...) považujete za reformu politický výber sudcov, a to, čo Ústavný súd zastavil vo vzťahu k prokurátorom, lebo to je analogické. Považujete za reformné to, čo nám vyčíta Európska asociácia sudcov? To, voči čomu poslala demarš, takisto ako Európska sieť súdnych rád? (...) nehovoriac o tom, že Súdna rada ako prvá povedala, že nikdy nepodporí tieto neústavné kroky.“

So zvečerievaním často prichádza i na to, že si predseda vymyslí znenie zákona (napríklad v prípade povinnosti údajne zverejniť rozsudok skôr, ako ho zákon dovoľuje napísať) a potom sudcom vyčíta, že taký zákon podporujú. Tlak niekedy prerastie i do absolútneho nevkusu.

Časť otázky na to, či sudkyňa podporuje zverejňovanie súdnych rozhodnutí sa skončí takto: „...Vo Svidníku bola znásilnená mladá dievčina. Skutok je: zatiahli ju tam a tam do sklepa, postupne ju ohmatávali po prsiach, potom jej stiahli nohavičky a vložil jej tam úd (...) Táto dievčina bude chodiť po Svidníku na základe Žitňanskej reformy (...), toto je reforma?“

Návšteva rokovaní Súdnej rady býva pre mnohých zúčastnených absolútne šokujúcim zážitkom. Nič zrejme plastickejšie nevykresľuje hĺbku krízy tohto uzavretého a zdeformovaného stavu. Vychádzajúci návštevník si môže klásť otázku, ako je možné, že po tom, čo videl – a nielen tam, sa ešte nebúri celá krajina. Ostáva len dúfať, že sa raz priame prenosy budú vo verejnoprávnych médiách vysielať nielen zo zasadnutí parlamentu.

(Autorka je programová riaditeľka Aliancia Fair-play)


ps.jpg
Nie jedna a nie dve skutočnosti nasvedčujú tomu, že Slovensko je demokraciou, kde od rozpadu vlády (koalície) k rozpadu štátu je akoby kameňom dohodil, píše Peter Schutz.

lf.jpg
Pred zlými zákonmi prijatými parlamentom sa dá brániť. Žaloby za miliardu eur, ktorým teraz Národná rada čelí, sú však krkolomné, píše Lukáš Fila

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  3. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  4. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
  5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  6. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
  8. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  1. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  2. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
  3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  4. BILLA Žampa Cup – jedinečný záver zimnej sezóny
  5. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
  6. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu?
  7. Čo robí takmer 100 % ľudí, ktorí si chcú kúpiť ojazdené auto?
  8. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 266
  2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 6 662
  3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 703
  4. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 584
  5. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 577
  6. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 2 397
  7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 025
  8. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 1 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kde boli pred februárom 2022?


1 h
Peter Tkačenko

Koledujú si o víťazstvo odborárov v boji za zatváranie riaditeľov.


13 h

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


17 h
Peter Schutz

Zavrhnúť Kresťanskú úniu si zaslúži tlmenú pochvalu.


17 h

Blogy SME

  1. Kristína Jakubičková: Pozitívne dosahy extrémnej poddimenzovanosti slovenského zdravotníctva
  2. Štefan Vidlár: Kantori a pedagógové!
  3. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  4. Radoslav Pavelka: Ako si dvakrát streliť do kolena, alebo ako vedenie Slovenského hokeja nahnevalo všetkých.
  5. Dušan Šrámek: Pracovné víza do Kanady
  6. Marek Mačuha: Pravo-ľavé delenie má stále význam
  7. Anton Kaiser: Veľkonočné tvorivé dielne
  8. Irena Šimuneková: Viničný vrch a Šándorky
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 20 409
  2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 375
  3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 7 672
  4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 446
  5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 747
  6. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 4 333
  7. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 3 675
  8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 278
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťZatvoriť reklamu