Takí skúsení zákonodarcovia, akými Ľudovít Kaník a Štefan Kužma sú, azda nemôžu návrh novely stavebného zákona myslieť vážne.
Iste, záujmy vlastníkov pozemkov treba chrániť. Dodržiavanie stavebného zákona je u nás často nevymáhateľné. Aj čiernu stavbu možno legalizovať, zaplatiť pokutu pre majiteľa niekoľkomiliónovej vily tiež nie je problém. Problém majú chudobní a spomedzi nich najmä Rómovia.
A práve o nich v spomínanej novele ide. Bývalý minister sociálnych vecí iste vie, že jednoduchou likvidáciou rómskych obydlí sa nič nevyrieši. Naopak, problémy ešte len nastanú.
Kam s nimi?
To, že si Rómovia často stavajú obydlia bez stavebného povolenia a na cudzích pozemkoch, je známe nielen poslancom Národnej rady, ale aj starostom obcí. Prečo problém neriešili? Nevedeli ako a ani po prípadnom prijatí zákona to vedieť nebudú.
Získať stavebné povolenie na chatrč je nezmysel. Žiadny úrad ho na stavbu, ktorá nespĺňa ani len základné technické normy, nevydá. Pravda, Rómovia nestavajú iba chatrče. Nedávno si začali stavať murované domy v Ostrovanoch. Na pozemkoch, ktoré im nepatria.
Novela zákona síce posilní právomoc obce, ba donúti ich stavby zbúrať, no starostom vážne problémy vzniknú ešte len potom: čo s ľuďmi, ktorí zostali na ulici? Kam dať deti? Kam starcov, invalidov? Kaníkova novela na tieto otázky odpoveď nedáva. Stavebný zákon predsa nebude riešiť sociálne problémy.