Vedľajším derivátom odstránenia iného štýlu politiky, na akú sú tunajší kmeňoví náčelníci zvyknutí, bude aj niekoľkomesačné prešľapovanie vládneho kabinetu na mieste. A to aj v otázkach a politikách, ktoré nie sú pravé ani ľavé, ani konzervatívne, ani liberálne. Čistenie platiny a zháňanie peňazí vlastnou hlavou v záujme zabratia čo najširšieho priestoru pri štátnom koryte dostane, až do príletu prvých sťahovavých operencov, prednosť.
Potrebné reformy sa tak vzďaľujú rýchlosťou okrajových galaxií známeho vesmíru. Týka sa to aj reformy v ochrane prírody. Zmeny ešte ani ideovo nedozreli, na prehodnocovanie chránených území nebude asi dosť vôle a zonácia TANAP-u bola nad sily už tretej vládnej zostavy. No ako zvyknú v takýchto situáciách podotknúť fatalisti, všetko je, ako má byť. Nik totiž netuší, ako by to vlastne celé dopadlo, a či by zásadné zmeny boli priechodné.
Základnou otázkou zostáva, či vie vôbec spoločnosť definovať, ako by mali chránené územia vyzerať, ako budú financované a kto ich má spravovať? Niežeby Nagyova skupina vybehla bezhlavo a zlým smerom, ale dĺžka trate a výška prekážok je zrejme nad jej sily.