V hlavnom článku najnovšieho Fóra sa historik Dušan Kováč venuje postave československého prezidenta Gustáva Husáka, od ktorého smrti v piatok uplynulo dvadsať rokov.
Hoci sa ešte aj dnes často vyskytujú názory, že tvrdému komunistovi Husákovi nešlo len o komunizmus, ale aj o „slovenskú vec“, Kováč upozorňuje, že Husák už v roku 1946 „robil všetko možné, aby sa posilnil pražský centralizmus, pretože iba ten mu dával záruky, že jeho politická moc na Slovensku bude väčšia.“ A o nič iné ako o moc mu nešlo ani po roku 1968.
Väzenie vytvorilo ilúziu, že Husák je akýsi reformný komunista a bojovník za slovenské záujmy.
Čítajte komentár >>
Ďalšiemu mocnému mužovi – Silviovi Berlusconimu – sa v článku Koniec komédie venuje Anne Applebaum.
Americká spisovateľka spomína na začiatok politickej kariéry talianskeho expremiéra, na rozvrat politickej triedy v prvej polovici deväťdesiatych rokov a na to, ako si mnohí od Berlusconiho sľubovali, že zatočí s byrokraciou, korupciou a vysokými daňami. Ako to s nádejou talianskej politiky skončilo, je zbytočné hovoriť.
Jeden britský politik raz povedal: Všetky politické kariéry sa končia zlyhaním.
Čítajte komentár >>
S politikmi je, skrátka, často problém. Nebolo by lepšie, aby krajinu riadili úradníci? Taliansky politológ Fabrizio Tassinari píše, že hoci sú technokratické vlády anomáliou, pre štáty, ktoré sú najviac postihnuté krízou, sú rozumným riešením.
Požiadavky kladené v súčasnosti na Taliansko sú diktátom iných suverénnych štátov.
Čítajte komentár >>
Kríza už povalila niekoľko európskych vlád, vrátane tej našej. Politológa Samuela Abraháma som preto po mesiaci od osudného hlasovania požiadal, aby nám napísal článok, ako to s našou politickou scénou vyzerá dnes. To, čo napísal, nie je veľmi veselé, ale inak to zrejme nejde.
V novej ére je možné, že Robert Fico si bude chcieť tentoraz obliecť štátnický kabát.
Čítajte komentár >>