SME

Tri omyly slovenskej diskusie o únii

Únia, do ktorej sme vstupovali, je minulosťou. Teraz musí vzniknúť jej nový a funkčný model. Slovensko by sa malo snažiť debatu ovplyvňovať, a nie vylučovať sa z rozhodovania opakovaním mýtov o európskej integrácii.

Eurovaly dovedú Európsku úniu k fiškálnej únii. Posledné, čo v tomto procese potrebujeme, je, aby nás nevolení bruselskí byrokrati poúčali, čo máme robiť. A celé súčasné dianie je vlastne súčasťou dlhoročného tajného plánu európskych elít pretvoriť Európsku úniu na Spojené štáty európske.

Nejakú obdobu uvedených troch výrokov som v poslednom čase počul od viacerých aktérov verejnej diskusie na Slovensku. Všetky tri sa zakladajú na mylnom hodnotení európskeho diania. Ak by sa stali základom na tvorbu politiky, Slovensko by si mohlo streliť niekoľko vlastných gólov a popri tom nevyužiť príležitosti na presadzovanie vlastných záujmov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Eurovaly povedú k fiškálnej únii

Euroval 1 je o kupovaní času a nie je na tom nič zlé. Na reformy, ich uplatnenie v praxi a opätovné získanie dôvery trhov treba čas. Rovnako nie je nič zlé na prekrývaní starých dlhov novými. Prínosy z vyrovnávania životnej úrovne v čase sú jadrom modernej makroekonómie.

Nie je možné vylúčiť, že euroval 1 napokon bude v obmedzenej miere znamenať jednorazový fiškálny transfer medzi krajinami v rámci únie, ak niektorý dlžník nesplatí v celej výške svoje záväzky voči eurovalu.

Ak k tomu dôjde, bude to cena za chyby z minulosti, od ktorých sa ani Slovensko nemôže úplne dištancovať. Tá však bude podstatne nižšia ako náklady neriadených procesov v eurozóne vrátane vplyvov na stabilitu finančného sektora a reálnu ekonomiku Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Presun prostriedkov v rámci únie by mal byť jednorazový preto, lebo v budúcnosti má existovať trvalý euroval. Euroval 2 už zahrnuje štandardný mechanizmus riadeného bankrotu a ten by mal pôsobiť odstrašujúco pre dobrodružných investorov aj nezodpovedné vlády. V zásade ide o snahu oživiť princíp, že dlh konkrétnej krajiny je zodpovednosť dotyčnej krajiny.

Spoločný dlh so systematickým prerozdeľovaním medzi štátmi, t. j. najtvrdšia forma fiškálnej únie, teda nemá byť vyústením eurovalov, ale predstavuje alternatívu ich úspešného fungovania. Ďalšou zdanlivo jednoduchou, ale dlhodobo škodlivou alternatívou, ktorú vehementne presadzujú mnohí komentátori, sú objemné nákupy štátnych dlhopisov Európskou centrálnou bankou.

Ak Slovensko nechce rozpad únie a zároveň ani superštát ako jej náhradu, naším záujmom je akcieschopný euroval 1 a neskôr funkčný trvalý euroval.

SkryťVypnúť reklamu

Ak hatáme cestu štandardným mechanizmom riešenia kríz v únii, podporujeme tým riešenie, ktoré dlhodobo môže umocniť rozpočtovú nezodpovednosť a priniesť uvoľnenie inflačných očakávaní, alebo podporujeme systém, v ktorom Slovensko bude len akousi župou superštátu. Slovensko by teda malo ponúkať nápady ako sfunkčniť euroval a takto usmerňovať diskusiu želaným, dlhodobo prínosným smerom.

Európska komisia – náš nepriateľ číslo jeden

Jedným z politických dôsledkov krízy je, že rozhodovanie o kľúčových otázkach v rámci únie sa presunulo na medzivládnu úroveň. Európska komisia funguje takmer ako podporná analytická jednotka s občasnými zúfalými výkrikmi do tmy, zatiaľ čo ECB bojuje o svoju nezávislosť.

Čoraz častejšie sme svedkami toho, že lídri Nemecka a Francúzska uzavrú dohodu a následne oznámia svoje myšlienky ako rozhodnutie v mene eurozóny a únie, stavajúc politikov ostatných krajín a šéfov nezávislých inštitúcií do pozície štatistov.

SkryťVypnúť reklamu

Komisia je a vždy bola inštitúcia, ktorá obhajuje záujmy všetkých členských krajín bez ohľadu na veľkosť. Je to inštitúcia, ktorej fungovanie určite má nedostatky, ale zároveň je miestom na vyváženú diskusiu a nezávislým arbitrom v záležitostiach celého spoločenstva.

Možno občas prichádza s nezmyselnými a pre nás vyslovene nevýhodnými návrhmi, ale s ňou rokujeme ako s rovnocenným partnerom a svojimi argumentmi spravidla dosiahneme výsledok. Potrebujeme ju aj ako kľúčového aktéra pri posilňovaní pravidiel rozpočtovej zodpovednosti v únii a pri presadzovaní reforiem na národnej úrovni.

Slovensku by teda malo záležať na tom, aby sa Európska komisia čo najskôr vrátila do centra diania v únii. Je lepšie, ak s návrhmi prichádzajú byrokrati, ktorých demokratický mandát je len nepriamy, ako by o nás mali rozhodovať politici, ktorých prácou je presadzovať záujmy nemeckého a francúzskeho elektorátu. Navyše, nič nám nebráni iniciovať, aby aspoň predseda komisie získal mandát v priamych voľbách.

SkryťVypnúť reklamu

Sme obeťou sprisahania

V geografickom priestore, kde je mier a kvalitné inštitúcie, je užšia hospodárska a politická spolupráca prirodzená a sú to navzájom sa umocňujúce procesy. Dôležitým ekonomickým predpokladom spoločnej meny, často označovanej ako čisto politický projekt, boli očakávané prínosy vyplývajúce z úzkeho obchodného prepojenia ekonomík. Výsledkom - a podotýkam, že v zásade pozitívnym - bolo aj výrazné posilnenie kapitálových tokov v únii ako doplnok podobným trendom v globálnom meradle.

Tento vývoj, ako aj jeho širšie súvislosti vo vzťahu k rozpočtovej politike krajín však inštitucionálne usporiadanie už ignorovalo. Ukázalo sa napríklad, že je nemožné mať úplnú národnú zodpovednosť za fungovanie finančného sektora tam, kde národné finančné sektory dávno prestali existovať.

SkryťVypnúť reklamu

Hĺbku a dĺžku trvania krízy v únii do veľkej miery poznačuje práve to, že únia nemala primerané inštitúcie a najmä ďalší plán. Dodnes sme svedkami improvizovania na najvyššej úrovni. Často sa prijímajú ad hoc riešenia, mnoho ráz ovplyvnené krátkodobými záujmami na domácej politickej scéne v kľúčových krajinách.

Únia, do ktorej sme v roku 2004 vstupovali, je minulosťou. Únia potrebuje nový ucelený model na svoje fungovanie, rešpektujúci stupeň hospodárskej prepojenosti, ale aj potrebu mať demokratický mandát. S nadchádzajúcimi voľbami v kľúčových krajinách sa ho nepochybne viacerí pokúsia sformulovať. Slovenský hlas v diskusii nesmie chýbať, ak má byť Európa budúcnosti aj podľa našich predstáv. Vymedzenie toho, čo sa nám nepáči, je iba prvý krok v konštruktívnej práci. Je pritom kľúčové, aby sa už tento krok nezakladal na vážnych omyloch.

SkryťVypnúť reklamu

Michal Horváth,

Nuffield College, Oxford University,

bývalý poradca MF SR pre eurozónu


Podľa akej verzie liberalizmu sa verejná moc nieže neobmedzuje vo svojich zásahoch do súkromia ľudí, ale ide tak ďaleko, že nasadí spravodajské služby na žurnalistov? pýta sa Lukáš Fila

Čítajte utorkový komentár (piano) >>

Autor: Michal Horváth

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 529
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 057
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 799
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 598
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 392
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 368
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 168
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 773
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Oslavy 80. výročia oslobodenia Bratislavy na Slavíne.

Čo je Slavín a kto všetko sa tam zišiel?


12
Beata Balogová.

Bratčikov, Bombic a Fico vstúpia na pamätník... Nie, to nie je vtip.


3

Kreslí Mikuláš Sliacky


3
Jakub Filo

Sú späť. Trvalo to 80 rokov.


153
  1. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  2. Ivan Mlynár: Ombucman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  3. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  4. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  5. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  6. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  7. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  8. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 296
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 320
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 755
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 127
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 409
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 654
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 348
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 6 908
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu