V denníku Wall Street Journal uverejnili 8. novembra pozoruhodný článok. Názov: The Corporate Welfare State. S podtitulkom: Dôvod zjednotiť Čajovú stranu s ľuďmi hnutia Obsaďme Wall Street. V článku vymenúvajú najmenej 15 príkladov financovania rozličných firiem zo štátnych zdrojov: bánk, priemyselných závodov, dopravcov, výrobcov zelených technológií, farmárov...
Jeden príklad: polovicu subvencií do poľnohospodárstva dostávajú veľké farmy a korporácie. Producenti obilia, ryže, cukru a sóje s vysokými ziskami. Autori uvádzajú, že keby z týchto zdrojov podporili chudobnejšiu polovicu farmárov, štát by v nasledujúcom desaťročí ušetril 30 miliárd dolárov. WSJ priznáva, že mocná vláda neodôvodnene podporuje najmocnejších, „ktorí majú prostriedky lobovať v Kongrese a štátnom aparáte“.
((piano)
V článku sa však nepíše, aký zhubný vplyv má politika „sociálneho štátu korporácií“ na voľný obchod v globálnom meradle. Lacná americká kukurica ruinuje drobných farmárov v Mexiku, lacná americká ryža biednych pestovateľov ryže v západnej Afrike. Mexičania masovo emigrujú do USA. Afričania putujú iba do preľudnených veľkomiest, kde živoria. A to všetko vo svete, kde zaklíname prednosti voľného obchodu bez subvencií a ciel.