„Vo všeobecnosti panuje zhoda, že motorom protestných hnutí je dezilúzia z rastúceho rozporu medzi ideálmi liberálno-demokratického režimu a realitou, ktorú žijeme vo svete neskorej moderny,“ píše v úvode svojho rozsiahleho článku sociológ Michal Vašečka.
Ako tvrdí, protestujúci zatiaľ vzbudzujú skôr rozpaky a okrem prejavov nespokojnosti a frustrácie nemajú jasný cieľ a neponúkajú ucelené riešenia.
Na pokles už nie sme zvyknutí, prípadné zlyhania a následná stigmatizácia prehlbujú frustráciu ľudí na nové úrovne, píše Michal Vašečka.
Čítajte viac (piano) >>
Príkladom, že editor nemusí s autorom vždy len súhlasiť, je článok Petra Singera Mali by sme zakázať cigarety?
Napriek tomu ho vrelo odporúčam. Už len preto, že fakty v ňom uvedené asi nikomu náladu nezlepšia.
Použitie osvety ako jedinej zbrane proti vysoko návykovej a často smrteľnej droge je neospravedlniteľne nedostatočné, píše Peter Singer.
Čítajte viac (piano) >>
Lepšie sa nebudete mať ani po článku anglického politológa Timothyho Gartona Asha s veľavravným názvom Diktatúra bulváru a boj o súkromie. Aj na Slovensku sa v posledných dňoch zase raz ukázalo, že novinár nemusí byť len oným strážcom demokracie.
Neplatí to ani v Spojenom kráľovstve, kde pred niekoľkými mesiacmi vypukla aféra s odposluchmi. Ako upozorňuje Ash, ešte sa máme na čo tešiť, pretože „printové médiá čelia rastúcej online konkurencii a na internete, ktorý je pre súkromie oveľa väčšou hrozbou než starý svet tlačených novín, sa objavujú čoraz intímnejšie pikantnosti, preto komerčný tlak na bulvár a jeho voyeurizmus bude rásť ďalej.
My v Británii potrebujeme, aby sa riadne volení politici postavili samozvaným mediálnym barónom odvážnejšie a potrebujeme viac regulovať vlastnícku a kompetenčnú politiku, myslí si Timothy Garton Ash .
Čítajte viac (piano) >>
A ak by ste sa predsa len chceli aspoň trochu zabaviť, prečítajte si pravidelný stĺpček Jána Štrassera. Je síce o nespokojných lekároch a sudcoch, ale práve to sú dobré dôvody na vtip.
Nezávislosť bez morálky stojí za fajku dymu a taký peniaz, za ktorý si možno kúpiť morálku, ešte na tomto svete nevymysleli. Bez morálky tu platí jediné: veľká kopa (peňazí) pýta viac, píše Ján Štrasser.
Čítajte viac (piano) >>