SME

Kde sa stala chyba?

Lekárski odborári sa inšpirovali v Česku, ale neuvedomili si, že Slovensko nie je Česko. K tomu, že situácia dospela tak ďaleko, však prispeli váhavosťou a zlými rozhodnutiami aj politici.

V posledných dňoch v súvislosti s udalosťami v zdravotníctve dostávam často otázku, kde sa stala chyba? V prvom rade treba povedať, že ide o reťazec chýb na oboch stranách, na strane štátu a aj na strane odborárov.

Keď začiatkom roku 2006 lekárske odbory začali svoje protesty, nemalo to prakticky význam. Reforma bola už dávno schválená, päť z dvadsiatich štátnych nemocníc bolo transformovaných na akciové spoločnosti a zostatok čakal na formálny súhlas vlády. Žiaľ, námaha a dvadsať miliárd korún vynaložených na likvidáciu dlhu sektora vyšlo prakticky nazmar v dôsledku chybného rozhodnutia Mikuláša Dzurindu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Opozícia vedená Robertom Ficom žiadala zastavenie privatizácie štátneho majetku, nie zastavenie zmeny právnej formy. Chybu spravil aj Ivan Mikloš, keď nenaliehal na Dzurindu. Naopak ako vždy napriek tomu, že si chybu uvedomoval, bol pokojnou dvojkou.

V roku 2006 bolo Lekárske odborové združenie konfigurované ako súbor samostatných subjektov podľa toho, pri ktorej nemocnici vzniklo. Protesty najmä po odchode KDH z koalície a dohodnutých predčasných voľbách sa zmenili na hysterické pokrikovanie o nátlaku na odbory, ktorý sa nekonal.

Výsledkom bolo, že dostali priestor v diskusných reláciách, ktorý nedokázali využiť a nakloniť si verejnosť na svoju stranu. Navyše štrajk, ktorý bezmyšlienkovite začali, bol zjavne politický.

Neslýchaná vec

Chybu spravil aj Robert Fico, keď pred voľbami nasľuboval hory­doly a potom nebol schopný okrem mrzačenia reformných zákonov nič nové do zdravotníctva priniesť. Nijaký nový „sociálnodemokratický“ zákon, nijaká nová idea.

SkryťVypnúť reklamu

Dvojciferný ekonomický rast Slovenska sa nijako neprejavil na mzdách zdravotníkov a ako každý, kto žne cudziu úrodu, ho prešustroval na rôzne kšefty a futbalové ihriská, ktoré nakoniec zničili povodne.

Lekárske odborové združenie medzitým zažilo celkom neslýchanú vec, jeho samozvaný prezident Marián Kollár sa aktívne dobrovoľne v mene všetkých lekárskych odborárov vzdal v roku 2009 protestov. Oficiálne preto, že sa začala kríza.

Nuž, či už to boli oravské vleky, alebo niečo iné, bol prvým odborovým bossom, ktorý sa nechal takto okato podkúpiť. Trochu to pripomínalo rok 2006, keď sa počas štrajkov chcel vydať na dovolenku do Brazílie. Došlo k istej obmene mediálne známych odborárov, zaujímavé je, že, ako to už býva, odišli tí slušnejší.

Viacero chýb spravila aj táto vládna koalícia. Rezort zverili KDH, nič proti tomu, ale človeku, ktorý nemá ani osobnostné, ani odborné predpoklady na riadenie rezortu.

SkryťVypnúť reklamu

Osobné priateľstvo s novým predsedom nie je ešte kvalifikáciou. Navyše keď KDH sa zjavne postupne spreneveruje svojim najlepším tradíciám a hodnoty vymieňa za mocenské postoje korenené osobnou malichernosťou svojho predsedu.

Vieme, že minister nie je žiadny reformátor a zmeny, na ktoré sa odhodlal, boli skôr vynútené tlakom reformného okolia. Trvalo veľmi dlho, kým sa odstránili najväčšie deformácie zákonov, ktoré zaviedol Fico.

Ďalšou chybou bolo samodeštrukčné pôsobenie koaličných strán, ktoré robili všetko preto, aby ukázali, že nie sú schopné vládnuť. Slabá vláda, to je voda na mlyn ľuďom typu Kollár.

Vláda mala rokovať

Hrozba odchodu tisícov lekárov je mimoriadne vážna vec. Každá strana súboja musí citlivo zvažovať svoje možnosti. Vláda mala už dávno rokovať s ambulantnými lekármi špecialistami o tom, že by začali popri svojich ambulanciách pôsobiť aj v nemocniciach.

SkryťVypnúť reklamu

Náklady na nich by sa pokryli z ušetrených miezd a ešte by bohato zvýšilo aj pre ostatných lekárov. Nestalo by sa nič iné, než čo je v Nemecku bežné a čo aj naše reformné zákony umožňujú.

Výpadok anestéziológov sa mohol riešiť rokovaním s lekármi záchrannej služby. Drvivá väčšina z nich sú totiž kvalifikovaní lekári z ARO.

Bolo potrebné im dočasne umožniť vykonávať, ak by chceli, dve povolania v dvoch úväzkoch. To by chcelo malú zmenu zákona, ale veď táto vláda dokázala za 24 hodín zmeniť zákony o solventnosti poisťovne a tým predĺžiť agóniu Všeobecnej zdravotnej poisťovne o rok.

Vláda sa mala obrátiť na sestry. Od roku 2005 majú významné kompetencie a dnes už aj vysokoškolské vzdelanie. Namiesto toho ich minister strašil znižovaním stavov, čo je to isté, ako keby ste po úrazovej amputácii nohy namiesto zastavenia krvácania pacientovi ešte pustili žilou.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko nie je Česko

LOZ sa rozhodlo opakovať český scenár, ktorý bol v Česku čiastočne úspešný. Ich omylom je, že Slovensko nie je Česko. Najmä z dvoch dôvodov. Ekonomická situácia českého zdravotníctva je neporovnateľne lepšia a pre Česko sú skôr typické kompromisy ako zvyšovanie napätia až po nenávratné škody.

V tom LOZ urobilo veľkú chybu. Je totiž možné, že dosiahne nechcené - redukciu nadbytočných postelí, oddelení a dokonca aj nemocníc. Navyše ak nemá scenár, čo bude s odídenými lekármi, pretože ich reálne žiadny trh nedokáže v takom množstve rýchlo angažovať, možno stovku, dve, ale určite nie tisíce.

Kto potom stratí tvár? Odídení lekári, ktorí možno posledný deň stiahnu výpovede, alebo vláda, ktorá vôbec nebola pripravená.

Mzdy slovenských zdravotníkov sú mizerné. Sčasti preto, že sa v zdravotníctve stále vyslovene plytvá so vzácnymi zdrojmi, sčasti preto, že naša ekonomika ani zďaleka nedosahuje parametre pôvodných krajín Európskej únie a dokonca ani Českej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

To prvé sa dá riešiť prakticky hneď. Reformné zákony sú tu a sú platné, ale ani zákon nenahradí vôľu a odvahu. To druhé ide pomalšie, ako sme v roku 1989 dúfali, ale ešte vždy rýchlejšie ako napríklad v Maďarsku, Poľsku či Česku.

Spoločnou chybou oboch strán je, že opakovane používajú občana ako rukojemníka. Vláda tým, že bola váhavá, nereformná, skôr údržbárska. LOZ tým, že zneužilo postavenie lekára voči občanovi na dosiahnutie svojich cieľov. A možno nie iba mzdových, ale u niektorých jeho papalášov aj oveľa zištnejších.

Autor bol ministrom zdravotníctva SR v rokoch 2002 až 2006.

V súčasnosti je poradcom ministra financií ČR.


V nemocniciach sa strácajú peniaze, ktoré by inak mohli byť použité aj na zvyšovanie platov. O nadmernej spotrebe liekov, zbytočných oddeleniach či predražených nákupoch vedia najlepšie lekári, mali by o nich aj hovoriť, myslí si Martin Barto.

SkryťVypnúť reklamu

Čítajte komentár z piatkového vydania (piano)>>


Keď komisár Rehn hovorí, že „máme kritických desať dní, ktoré zostávajú, aby únia našla odpoveď na krízu“, nemusí to ešte znamenať jedna k jednej, že Vianoce oslávime s korunou, píše Peter Schutz.

Čítajte komentár z piatkového vydania (piano) >>

Autor: Rudolf Zajac

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 925
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 486
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 445
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 364
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 390
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 896
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 577
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 217
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Našli sme päť obcí, kde počet obyvateľov pred voľbami stúpal.


8
Boris Zala

V čom tkvie optimizmus Borisa Zalu ohľadne vývoja v Amerike?


18
Europoslankyňa Ľubica Karvašová.

Čerpanie peňazí preveríme, hovorí Lucia Yar.


9
Peter Schutz

Legislatívne predpisovať národu čo môže a čo nemôže je krajnosť.


23

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Legislatívne predpisovať národu čo môže a čo nemôže je krajnosť.


23
Premiér Robert Fico a prezident Peter Pellegrini.

Fico si vybral najhorší možný čas.


70

Geograficky užitočný vtip.


30
Fotku z osláv zverejnila aj kancelária ruského prezidenta.

Na Deň Európy Fico hrá štatistu v Putinovej divadelnej hre s názvom oslobodenie.


138
  1. Milan Buno: Čo keby ste si vybrali inak? Ako by potom vyzeral váš život? | 7 knižných tipov
  2. Radovan Čipka: Vnútený izolacionizmus alebo kam nás vedie vláda Róberta Tisa-Orbánsona
  3. Štefan Šturdzík: Pán Bartoška !!
  4. Martin Eštočák: Komentáre k petícii o MHD v Prešove: Ľudia hovoria jasne
  5. Patrik Benčík: Denník advokáta ŠPZ ADVOKÁT 2.0: Nie je ešpézetka ADVOKAT ako ADV0KAT
  6. Eva Gallova: Hrob neznámeho vojaka
  7. Martin Fronk: Strašidelné hradné podzemie, kde ozveny minulosti ešte stále šepkajú...
  8. Viktor Pamula: Obraz časti Slovenska
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 429
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 904
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 550
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 454
  5. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 521
  6. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 034
  7. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 981
  8. Ján Kukulský: Fiktívny otvorený list Roberta Fika, ktorý zaznel dňa 4.4.2025 na proteste v Bardejove 5 806
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťZatvoriť reklamu