SME

Kde nájsť peniaze na vyššie platy v štátnych nemocniciach

V nemocniciach sa strácajú peniaze, ktoré by inak mohli byť použité aj na zvyšovanie platov. O nadmernej spotrebe liekov, zbytočných oddeleniach či predražených nákupoch vedia najlepšie lekári.

V nemocniciach sa strácajú peniaze, ktoré by inak mohli byť použité aj na zvyšovanie platov. O nadmernej spotrebe liekov, zbytočných oddeleniach či predražených nákupoch vedia najlepšie lekári, mali by o nich aj hovoriť.

O všetkých aspektoch výpovedí nemocničných lekárov sa toho napísalo dosť, no možno sa oplatí pozrieť na to, kde by sa dali nájsť rezervy na ďalšie zvýšenie platov zamestnancov nemocníc vrátane lekárov. Musíme sa totiž zmieriť s faktom, že zatiaľ nemožno rátať s podstatne vyššími zdrojmi pre zdravotníctvo, pretože nie sú na to vytvorené zákonné podmienky.

Občania prostredníctvom svojich zástupcov - poslancov Národnej rady ­ rozhodli, že štát bude platiť za svojich poistencov na budúci rok 369,12 eura na osobu, čo je o 4,3 percenta menej než tento rok. Akékoľvek nové zvýšenie platov musí preto vyvážiť šetrenie v iných položkách, pokiaľ sa systém nemá znova zadlžovať.

Menej liekov ušetrí peniaze

Súčasný systém je nastavený tak, že je v ňom málo nástrojov na racionalizáciu spotreby liekov a zdravotných pomôcok. Je verejným tajomstvom, že existujú motivačné mechanizmy na ich predpisovanie, pri drahých liekoch a pomôckach chýbajú jasné pravidlá, za akých okolností ich používať a kedy nie.

V liekovej politike sa podarilo tento rok urobiť kroky, ktoré prinesú úspory pre štvor- až päťpercentný pokles nákladov na lieky. To sú zdroje, z ktorých by sa malo financovať ponúknuté zvýšenie platov lekárov.

Existuje však stále veľký priestor na ďalšie racionálne znižovanie spotreby liekov, o pomôckach a dietetických potravinách ani nehovorím. Tu je aj dôležitá úloha poisťovní, ktoré musia postupovať tvrdo, ak zistia svojimi revíznymi postupmi plytvanie či podvody.

Treba pripomenúť, že na lieky a zdravotné pomôcky vydávame takmer 40 percent prostriedkov verejného zdravotného poistenia (ak rátame aj spotrebu liekov v nemocniciach), čo je neúmerne veľa oproti iným európskym štátom. Tento nepomer sa potom nemôže neprejaviť na poddimenzovaní platieb nemocniciam.

Menej, ale kvalitnejšie

Súčasná sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti je stále predimenzovaná vrátane nemocníc a oddelení v nich. Napríklad, univerzitné nemocnice v Bratislave a Košiciach majú niekoľko chirurgických a interných kliník a viacero špecializovaných oddelení (napríklad oddelenie chirurgie ruky). Osobne sa domnievam, že existencia týchto útvarov je sporná a väčšina by sa pokojne mohla zlúčiť.

Dovolím si tvrdiť, že toto si asi uvedomujú aj lekári, ktorí podali výpovede, keď trvajú na podmienke stopercentnej možnosti návratu. V júli tohto roku prebehla optimalizácia oddelení v nemocniciach, ktorá, ako sa zdá, nezhoršila ani dostupnosť, ani kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

V nastúpenom trende treba pokračovať a sieť ďalej optimalizovať. Menej nemocníc s koncentrovanou starostlivosťou, väčším počtom výkonov a tým lepšou skúsenosťou lekárov poskytne občanom kvalitnejšiu službu než dnešný fragmentovaný systém.

Predražené nákupy

Samotné štátom vlastnené nemocnice a ústavy, ktoré sú dnes vo veľkej väčšine príspevkové organizácie, majú vážne nedostatky v hospodárení a efektívnosti. Súčasná právna forma ich nenúti viesť štandardné transparentné účtovníctvo a výkazníctvo, ktoré by umožňovalo jednoduché porovnanie výnosov a nákladov s podobnými zariadeniami doma alebo v zahraničí.

Ďalším nedostatkom tejto formy je, že nenastoľuje tvrdé rozpočtové obmedzenia a umožňuje tvoriť deficit, ktorý sa prejavuje v postupnom predlžovaní lehoty splatnosti vlastných záväzkov. To má nepriaznivý dosah na dodávateľské ceny, kde sa do cien pripočítava cena peňazí a riziko nesplatenia pohľadávky voči nemocnici. Môj osobný odhad je, že zvýšenie pri niektorých dodávkach môže byť až 25 percent.

Nedostatky vidím aj v samotných nákupoch, kde sme pri našich kontrolách zistili nežiaducu prax rozdelenia objednávok takým spôsobom, že sa súťaží o každú položku zvlášť, pričom ostane obvykle už len jeden súťažiaci. Čiže sa zdá, že možní dodávatelia istého súboru výrobkov sa vyzvú, aby si rozdelili jednotlivé výrobky, a potom sa vyhlási súťaž na každý zvlášť.

Takáto prax vedie samozrejme k predražovaniu nákupov. Som presvedčený, že centrálny nákup špeciálneho zdravotníckeho materiálu (napríklad kĺbových náhrad, stentov) buď zdravotnými poisťovňami, alebo ministerstvom zdravotníctva by prinieslo nižšie ceny možno aj o 20 percent, a tým veľké úspory nákladov nemocníc.

Podobne sa dá postupovať aj pri nákupe energií, telekomunikačných a dátových službách a podobne, kde ministerstvo zdravotníctva už urobilo isté kroky k ich centralizácii.

Peniaze bez úžitku

V rokoch 2007 - 2009 prišlo k razantnému zvyšovaniu platieb nemocniciam a ústavom vo vlastníctve štátu prostredníctvom VšZP, niektorým sa platba zvýšila aj o 50 – 60 percent. Časť tohto zvýšenia prostriedkov sa použila na nákup prístrojovej techniky, ktorá však bola predražená, a časť zdrojov takto opustila zdravotníctvo bez akéhokoľvek úžitku.

Nákup predraženej techniky však nie je našou špecialitou. Práve v týchto dňoch sa v Česku pretriasa prípad nákupu zdravotníckej techniky pre nemocnice v Úsťanskom kraji, ktorý bol podľa auditu Deloitte predražený o 50 až 100 percent oproti obvyklej cene na trhu.

Práve nákup prístrojov je preto ďalšou oblasťou, kde môžu pri rozumnom postupe vzniknúť veľké úspory bez akéhokoľvek dosahu na kvalitu či množstvo obstarávaných prístrojov.

Ak by sa podarilo uskutočniť tieto opatrenia, získali by sa slušné zdroje na ďalšie zvyšovanie platov lekárov, sestier a ostatných zamestnancov nemocníc. Len jednej veci sa čudujem - prečo o týchto možnostiach nehovoria sami lekári z nemocníc? Však oni sú v nemocniciach doma a musia preto vedieť najlepšie, kde sa dá ušetriť, ktoré nákupy sú predražené a ktoré oddelenia zbytočné.

Autor je členom predstavenstva VšZP, bývalý viceguvernér NBS.
Tento článok vyjadruje osobný názor autora, a nie je oficiálnym stanoviskom VšZP


lf.jpg
V krajine, kde chýba riadny šéf Generálnej prokuratúry, NBÚ, ÚVO, ministerstva obrany a normálna vláda, nepôsobil núdzový stav až tak exoticky, píše Lukáš Fila

javorsky.jpg
Eurozóne odsýpa posledných desať dní do naplnenia alebo nenaplnenia proroctva o jej rozbití sa o vlastné dlhy. Odpočítavanie odštartoval Financial Times a čas uplynie na budúci piatok, keď sa skončí už štvrtý tohtoročný európsky summit, píše Juraj Javorský.


Autor: Martin Barto

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 068
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 003
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 987
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 557
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 474
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 975
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 426
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 600
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 662
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 465
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 507
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 451
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 361
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 442
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu