Kto iný ako psychiater sa má vyjadrovať k niektorým aspektom slovenskej politiky? Péter Hunčík preto do najnovšieho Fóra napísal článok, v ktorom sa vracia (pre lekárske protesty) dnes už k takmer zabudnutej kauze odpočúvania.
Všíma si v ňom najmä to, ako môže fungovať spoločnosť, v ktorej nepanuje dôvera. Hunčík píše, že za jej stratu u nás zodpovedá hlavne politická elita, ale tiež, že „táto vrstva by sama osebe nebola schopná vykonať v spoločnosti takú skazu. Potrebuje na to zbabelú inteligenciu, ktorá nedokáže uchrániť svoju vlastnú autonómiu, ale i podporu servilnej tlače.“
Za stratu dôvery v spoločnosti zodpovedá hlavne politická elita. Potrebuje na to zbabelú inteligenciu i podporu servilnej tlače, myslí si Péter Hunčík.
Čítajte komentár >>
Hoci naša krajina žije tento týždeň najmä obavami o vlastné zdravie, za hranicami sa riešia aj iné veci.
Nie menšie ako záchrana eurozóny a Európskej únie. V pondelok k tejto téme vystúpil v Berlíne poľský minister zahraničia Radosław Sikorski.
Vo svojom prejave, ktorý vám prinášame v skrátenej verzii, apeloval na Nemecko, aby bolo lídrom v reformách a aby vo svojom záujme i v záujme iných „pomohlo eurozóne prežiť a prosperovať“. Ako na Sikorského adresu píše najnovšie vydanie týždenníka Economist: „Vyšlo to na Poľsko, krajinu, ktorá nepoužíva euro, aby povedalo pravdu väčším členom Európskej únie.“
Žiadam Nemecko, aby vo vlastnom i v našom záujme pomohlo eurozóne prežiť a prosperovať. To nemôže urobiť nikto iný, píše Radosław Sikorski.
Čítajte komentár >>
Taliansky spisovateľ Umberto Eco porovnáva v článku s názvom Prečo nenávidíme dva protikladné city.
Hoci „ľudia majú sklon vidieť lásku a nenávisť ako protiklady, nevyhnutné a symetrické alternatívy“, Eco píše, že medzi týmito dvoma krajnými pólmi je množstvo alternatív.
A navyše, kým láska je exkluzívna a môže sa týkať len obmedzeného počtu ľudí, nenávisť ľudí spája viac. Skrátka: „História nášho druhu bola viac poznačená nenávisťou, vojnami a masakrami než skutkami lásky.“
História nášho druhu bola viac poznačená nenávisťou, vojnami a masakrami než skutkami lásky, myslí si Umberto Eco.
Čítajte komentár >>
O tom, že minulosť nebola prechádzkou ružovou záhradou, píše vo svojom článku aj politológ Jan-Werner Mueller.
Ako píše: „Je to nepríjemná a možno aj nebezpečná predstava, ale faktom zostáva, že veľa ľudí, a nielen ideológov, vkladalo do autoritárskych a totalitných experimentov dvadsiateho storočia nádeje.“ Nečaká nás niečo podobné aj dnes?
Ďalej väzíme v konceptoch a kategóriách ideologických vojen dvadsiateho storočia, myslí si Jan-Werner Mueller.
Čítajte komentár >>