Najväčší nedostatok demokracie odhalí päťminútový rozhovor s priemerným voličom, vyjadril sa raz Winston Churchill a nechcel tým naznačiť nič iné ako to, že schopnosť voliča kompetentne rozhodovať o veciach verejných, je chvíľami ohraničená.
Napriek tomuto, či už cynickému, alebo pragmatickému odhaleniu, vyhrážajú sa až prekvapujúco často európski politici zrazu referendom. Raz chce odchádzajúci grécky premiér, aby ľud rozhodol, či prijať európsku pôžičku, Briti si chcú odhlasovať, či ostať v únii, v Nemecku hŕstka liberálov uvažuje, či hlasovať o smere, akým sa má únia uberať, a už aj na Slovensku začínajú politici doťahovať.
Viac než záchranné koleso pre politikov
Skôr ako sa jednotlivci začnú tešiť, ako demokraticky si Európa v kríze žije, treba si pozrieť, kde stojí väčšina voličov. Napríklad v Nemecku až 70 percent občanov priznáva, že európskej politike nerozumie. A nejde len o „nebezpečných“ priemerných občanov, ale i tých so stredným a vysokým vzdelaním, medzi nimi je až 64 percent euroneznalcov. A to je Nemecko, ktoré má, čo sa európskej politiky týka, už pomerne slušnú tradíciu verejnej rozpravy.
Podstatný je však fakt, ak sa sám občan označí za nekompetentného v európskych záležitostiach a politik i tak žiada referendum, tak nepochopil zmysel referenda. V ňom totiž nemá ísť o prenesenie viny za politické rozhodnutie na celý kolektív, ale o zmysluplné zapojenie verejnosti do rozhodovacích procesov. A tomu musí (odkaz na Slovensko) predchádzať viac ako vydanie jednej brožúrky.