Ako píše Jefim Fištein, riaditeľ ruského servisu rozhlasovej stanice Rádio Slobodná Európa / Rádio Sloboda, v Rusku i v zahraničí sú tieto voľby vnímané ako debakel existujúcej moci. Vysokí činitelia štátu síce môžu bez hanby tvrdiť, že dostali mandát na pokračovanie, no aj tak vedia, že prehrali na celej čiare a žiadne pokračovanie nie je možné do nekonečna.
Rozpad režimu inkluzívnej hegemónie nás privádza k osudovej otázke – čo s tým? Teoreticky existujú dve východiská: buď priznaná diktatúra, alebo akceptovanie politickej konkurencie.
Čítajte komentár >>
Právnička Jarmila Lajčáková sa venuje domácej problematike. Vo svojom texte si všíma rôzne prejavy netolerancie voči „iným“ zo strany politikov. Minister vnútra s ťažkoodencami v rómskej osade, návrh zníženia rodičovských príspevkov z pera poslanca Ľudovíta Kaníka, či zákon o pobyte cudzincov vytvárajú podľa autorky pocit strachu.
A „v stave ohrozenia debata končí a nastupujú reštriktívne a niekedy priam radikálne opatrenia typu búrania rómskych chatrčí, zriaďovania internátnych škôl, či stavania múrov. Tieto veci ale rozhodne neprispejú k tomu, aby aj deti, ktoré sa narodia v osade, mali reálnu šancu vyštudovať, nájsť si zamestnanie a žiť dôstojný život.“
Čítajte komentár >>
Naša kolegyňa Miriam Zsilleová a poľská novinárka Malgorzata Wojcieszyńska sa porozprávali so šéfredaktorom poľského denníka Gazeta Wyborcza Adamom Michnikom. Okrem iného spolu hovorili aj o súčasnom postoji našich severných susedov k Nemecku.
Podľa Michnika sa už Nemecka báť netreba: „To sú zase stereotypy... Nemecko je obrovská ekonomika a veľký národ, ale stereotyp nazerania na Nemecko cez prizmu druhej svetovej vojny už neplatí. Sikorski tú zmenu pomenoval: musíme o Nemcoch rozmýšľať inak.“
Čítajte komentár >>