Na to, ako štát hospodári - či šetrí, ako sa patrí, alebo rozhadzuje, koľko vládze - sa možno pozerať buď cez suché čísla, alebo cez náhodné obrázky zo života úradníkov. Oboje je správne.
Kto chce od médií, aby mu dali celú odpoveď, mal by si pýtať suché porovnania v číslach, rovnako ako reportáže z vianočných večierkov či rebríčky najvyšších udelených odmien. Pretože len tak možno zistí, že hoci má slovenská verejná správa k solídnej efektivite ďaleko, správa sa skromnejšie ako pred rokmi.
Fakty: Na všetkých približne 340-tisíc zamestnancov platených z verejných zdrojov vrátane samospráv sa na Slovensku minie každé šieste euro verejných zdrojov. Aj malý posun v ich platoch tak významne ovplyvňuje, koľko nás stojí štát. Počet úradníkov a iných verejných zamestnancov na Slovensku posledné tri roky klesá a ich platy v priemere padajú.
Napríklad v štátnych rozpočtových organizáciách bude na budúci rok pracovať približne o päť percent menej ľudí s platom tiež v priemere o päť percent menším. Vláda pritom šetrí na všetkých profesiách okrem učiteľov a vojakov. Aktuálne, aj po zarátaní platov ústavných činiteľov a dobre platených ozbrojených zložiek, padá priemerný plat v tejto sfére pod priemer v celej ekonomike.
Možno sa sporiť, či by toto šetrenie už malo zastať, alebo by sa malo zrýchliť. Či šetriť viac na počtoch verejných zamestnancov, alebo na výške ich platov. Možno sa aj pýtať, či rozdiely platov medzi vojakmi, hasičmi, colníkmi a policajtmi na jednej strane a učiteľmi a úradníkmi na druhej strane nehovoria niečo čudné o hodnotách v tomto štáte.
Určite však tieto čísla majú ďaleko k pohoršeniu nad tým, že na niektorých ministerstvách sa vôbec dávajú vianočné odmeny, hoci situácia velí štátu šetriť.
Ak od štátnej správy žiadame, aby sa efektivitou aspoň snažila priblížiť súkromnému sektoru, mali by sme jej zároveň dožičiť, aby jej manažéri na to mohli používať podobné nástroje ako šéfovia v súkromných podnikoch.
Napríklad, ak šéfovi nejakej divízie vo veľkej súkromnej firme prikážete, aby zároveň zvýšil spokojnosť klientov, znížil náklady a pritom neprekročil limity vo fluktuácii, nebudete predsa jeho výkon na záver hodnotiť len podľa toho, či pohyblivé zložky vyplácal podriadeným rovnomerne počas roka, alebo to nechal na vianočné odmeny.
Na Slovensku už okato nefunguje deľba moci, píše Roman Pataj
Čítajte utorkový komentár (piano) >>