Koleso šťastia alebo lotéria sú v Japonsku bežné marketingové nástroje, ktoré využívajú najmä v decembri predajcovia v lokálnych obchodných centrách.
Kamarát bol na veľkom nákupe potravín v supermarkete. Zaplatil zaň pri pokladni sedemdesiat eur. Odrazu si všimol vianočnú akciu s kolesom šťastia. Opýtal sa teda, aké sú podmienky hry, či sa môže zapojiť?
Pravidlá boli jednoduché. Každý zákazník, ktorý nakúpi za viac ako štyridsať eur, má jeden pokus na kolese šťastia. Skontrolovali mu sumu na zaplatenom účte a on sa zapojil do hry. Koleso sa dvakrát otočilo dokola a zastavilo sa na výhre, ktorá znamenala vrátenie hotovosti za nákup vo výške sto percent. Vrátili mu sedemdesiat eur.
Mal šťastie. On osobne ho cítil dvojnásobne. Veď keby sa nebol spýtal ľudí obsluhujúcich koleso šťastia, nebol by sa o možnosti vyhrať vôbec dozvedel. Pani pri pokladni ho na túto akciu neupozornila. A štipku radosti či podpory neprejavili ani ľudia obsluhujúci koleso šťastia. Z jeho výhry tam jednoducho nikto nemal radosť, ostali chladní a nepovedali ani: 'Gratulujeme!'
Cítil sa čudne. Veď keby okolo jeho víťazstva urobili veľké haló, určite by to pritiahlo pozornosť ostatných zákazníkov, niektorí by možno nakúpili viac, ako mali pôvodne v pláne. K nákupu za tridsaťpäť eur by ešte čosi dokúpili, a svoju úlohu by určite zohrali aj deti, ktoré by možno domŕzali, aby sa mama alebo otec zapojili do hry. Len by o nej najprv museli vedieť. Typický príklad nedotiahnutej alebo až zmarenej akcie vďaka málo iniciatívnym pracovníkom.
Koleso šťastia alebo lotéria sú v Japonsku bežné marketingové nástroje, ktoré využívajú najmä v decembri predajcovia v lokálnych obchodných centrách. Keď napríklad nakupujete na jednej ulici v obchodíkoch združených v asociácii, dostanete podľa minutej sumy hracie kupóny, s ktorými zájdete na výherné miesto.
V Japonsku rozhoduje o vašom šťastí väčšinou osudie naplnené farebnými guľôčkami. Obsluhujúci personál osudie rozkrúti, počet otáčok, počas ktorých farebné guľôčky vypadávajú, určuje informácia z výherného kupónu. Tak môžete vyhrať televízor, desať kilogramov ryže, plechovky s pivom na tri mesiace, poukaz na trojdňový pobyt v kúpeľoch a podobne.
Keď sa niekomu pošťastí naozaj dobrá výhra, personál to dá všetkým poriadne nahlas na známosť aj za zvukov silného zvonenia. Kedysi mali výherné kupóny obrovskú tradíciu, dnes sa s pribúdajúcimi veľkými obchodnými centrami vytrácajú malé obchodíky a s nimi aj hry o šťastie.
Tak ako sa tínedžeri tešia na Vianoce darčeku vo forme peňazí na prilepšenie vreckového, tešia sa hotovosti v dnešných časoch aj dospelí. Lístky lotérie sa obyčajne veľmi dobre predávajú najmä v čase recesie. Medzi mnohými typmi lotérií je v Japonsku najväčšou 'Jumbo lottery', ktorá za žrebuje trikrát do roka. Silvester je dňom, keď sa žrebuje posledný raz v roku.
Tentoraz vyžrebujú 132 prvých cien po dvesto miliónoch jenov a 66 druhých cien po sto miliónoch jenov (sto miliónov jenov je asi 987 000 eur). Japonci veľmi radi pokúšajú šťastie najmä na konci a na začiatku roka. Dokonca aj novoročné pozdravy, ktoré si medzi sebou posielajú priatelia a známi, majú číslo a okolo 20. januára býva žrebovanie, v ktorom môžete vyhrať napríklad zájazd alebo počítač.
Tento rok pre mňa nebol dobrý, ale šťastie sa pohybuje v kruhu a ja verím, že sa moje koleso šťastia teraz otočí tým správnym smerom. Aj vám želám šťastný nový rok.