Kvalitná architektúra Domu umenia na bratislavskom námestí SNP hostí antikvalitného príživníka, ktorý má nielen mizerné výstupy, ale aj pseudovýstupy a blokuje ho.
Jediný novopostavený výstavný objekt u nás, výlučne na tento účel, prakticky komponovaný. Ostatne, čo znamená Dom umenia, tak sa volá od začiatku, ak nie Kunsthalle? Predstavil sa medzinárodnou súťažnou prehliadkou mladého umenia Danuvius '68. Vtedy bolo Slovensko európske, aj svetové. Pokojne znesie porovnanie s Documentou Kassel. Hlavnú cenu si odniesol Jozef Jankovič.
Autor akcie Ľubor Kára si mohol čosi podobné zopakovať až po Nežnej revolúcii v podobe tiež medzinárodnej súťažnej akcie Súhry/Interplays, kde originálne skúmal vzťah voľného a užitého umenia. Takisto a úspešne sa konala v Dome umenia. Architekt Charvát efektívne a citlivo skoncipoval prístavbu k Belušovým „družstevným domom“.
Parter je prístupný širokej verejnosti, na výstavy slúži dvojpodlažný prstenec objímajúci ústredný vysoký priestor na väčšie veci. Separované administratívne krídlo, dielne a sklady v suteréne, so zadným prístupom. V úplnom centre mesta. V našich proporciách sa s tým vždy môžeme pochváliť svetu.