Vyhliadky globálnej ekonomiky na rok 2012 sú jasné, hoci nie pekné: recesia v Európe, prinajlepšom anemický rast v Spojených štátoch a ostré spomalenie v Číne a vo väčšine ekonomík rozvíjajúcich sa trhov. Ázijské ekonomiky sú vystavené vplyvu Číny. Latinská Amerika je citlivá na nižšie komoditné ceny (v dôsledku spomaľovania Číny i vyspelých ekonomík).
Stredná a východná Európa je v exponovanom postavení voči eurozóne. A konečne nepokoje na Blízkom východe sú príčinou vážnych ekonomických rizík, na jeho vlastnom území aj inde, pretože geopolitické riziko je naďalej vysoké a preto budú globálny rast brzdiť vysoké ceny ropy.
V túto chvíľu je istá recesia eurozóny. Jej hĺbku a dĺžku síce nie je možné predpovedať, ale pokračujúce zadrhnutie úverov, problémy so suverénnymi dlhmi, nedostatočná konkurenčná schopnosť a fiskálne uskromňovanie nesú so sebou podstatný pokles.
Spojené štáty – rastúce od roku 2010 slimačím tempom – sú vystavené značným rizikám negatívneho vývoja v dôsledku krízy eurozóny. Ďalej musia zápasiť s výraznou fiskálnou brzdou, prebiehajúcim oddlžovaním sektora domácností (za slabej tvorby pracovných miest, stagnujúcich príjmov a neutíchajúceho tlaku lisujúceho nehnuteľnostné a finančné bohatstvo), stúpajúcou nerovnosťou a politickým patom.
Ak sa pozrieme na iné popredné vyspelé ekonomiky, Veľká Británia prechádza druhým prepadom, lebo fiskálna konsolidácia a postavenie mimo eurozóny podrývajú rast. Oživenie po zemetrasení v Japonsku vyjde dostratena, pretože slabým vládam sa nedarí zaviesť štrukturálne reformy.