Celý zisk mi zožrala inflácia, kašlem ja na takú banku. Kde zarobím viac? Podobne zmysluplné povzdychy a otázky bude na konci tohto roka počuť nielen od majiteľov termínovaných účtov. Nasleduje preberanie sa investičnými možnosťami a nekonečné zvažovanie. Kúpiť zlato? Ísť na akciový trh? Zakopať slivovicu?
Nerozhodnosť pritom často vedie až k patovej situácii a investor si nakoniec nechá zmluvu automaticky predĺžiť. A vzhľadom na aktuálne ponúkané úroky a prognózy inflácie zrejme bude o rok frflať zasa. Takýto investor však viac ani v čase ekonomickej recesie očakávať nemôže.
Nízke úrokové sadzby v eurozóne aj v Amerike sú totiž centrálnymi bankami nastavené na stimuláciu ekonomiky. Je lepšie udržiavať úverový trh a firmy spolu s pracovnými miestami na úkor výnosov ponúkaných pasívnym investorom. Poistený vklad s nulovým rizikom a nie príliš dlhou lehotou splatnosti tak bude neatraktívny ešte nejaký čas.
Ak je úspor viac, investor sa dostáva aj k možnosti kúpy nehnuteľnosti prostredníctvom hypotéky a razom sa ocitne na opačnej strane. Úroky z vkladov a výška hypoték sú totiž dve strany tej istej mince. Ohŕňanie nosa nad nízkym, pasívne získaným úrokom, sa zrazu stane lamentáciou nad tým, koľko si banka pýta za hypotekárnu alebo inú pôžičku.