Pri definovaní demokratických volieb sa spravidla uvádza päť atribútov: slobodné, všeobecné, rovné, priame a tajné. Na jeden, nemenej dôležitý predpoklad sa však v slovenských podmienkach zabúda: férovosť. Ak voľby nie sú férové, nemožno hovoriť o liberálnej demokracii. Čo princíp férových volieb vyjadruje?
Férovosť znamená, že politické strany konajú výlučne podľa vopred určených zákonných pravidiel a v prípade ich porušenia dochádza k sankciám bez ohľadu na to, či je strana momentálne vo vláde, alebo v opozícii.
Férovosť rovnako znamená, že občania majú prístup ku všetkým dôležitým informáciám, a to najmä takým, ktoré dokážu ovplyvniť konečné rozhodnutie vo volebnej miestnosti.
Pri férových voľbách nedochádza v komunikácii medzi politickými stranami a voličmi k podvodom, k zámernému zavádzaniu alebo k zatajovaniu informácií.
Férovosť parlamentných volieb v ohrození
V prípade Slovenskej republiky férovosť parlamentných volieb v marci 2012 pravdepodobne nebude dodržaná. V priebehu tohto i uplynulých volebných období sa nahromadilo množstvo podozrení vyvolávajúcich otázky, na ktoré občania stále nepoznajú odpovede.