Pri jednej príležitosti navštívil japonský politik Kórejskú ľudovodemokratickú republiku a poukázal na protirečenie v názve krajiny v tom zmysle, že k moci sa tam dostávajú vodcovia na základe zdedenia funkcie. Istý muž na to odpovedal:
„To nie je dedičstvo. Brilantná, úžasná osobnosť bola vybraná na základe národného konsenzu a je len zhodou náhod, že je synom svojho predchodcu.“
Hovorí sa, že Kim Čong-il, ktorý zomrel minulý mesiac, mal stopercentnú podporu ľudí. Za predpokladu, že je to pravda, je pochopiteľné, že smútiaci ľud narieka a hádže sa o zem, pretože stratili dôveryhodného vodcu. Tak sa to deje verejne. Známe sú však aj správy o tom, že miestni ľudia hovoria mimo verejných miest iné:
„Väčšina tých zúfalo plačúcich ľudí to iba hrá a predstiera.“ Keby neplakali, mohla by ich zatknúť polícia. Niektoré plačlivé scény boli pravdepodobne naaranžované ako ilustračné obrázky pre televíziu. Pravdepodobne - skutočnú pravdu nepoznáme. Ale už teraz máme veľa informácií od ľudí, ktorým sa zo Severnej Kórey podarilo ujsť. A len pre zaujímavosť, televízna hlásateľka, ktorá v tamojších správach trasúcim sa hlasom a so slzami v očiach oznámila, že vodca je mŕtvy, je herečka, herectvo vyštudovala na univerzite.
Počul som, že plakanie kvôli niečej smrti je súčasťou zvykov súvisiacich s konfucionizmom, filozofiou založenou na učení Konfúcia (* 551 pred Kr.– † 479 pred Kr.). Severovýchodná Ázia bola ovplyvnená touto filozofiou, zvlášť na Kórejskom polostrove. Istý vplyv cítiť aj v Japonsku, ale v moderných časoch som nikdy nikoho v Japonsku nevidel na pohrebe takto nariekať.
Vždy som si myslel, že kombinácia konfucionizmu a autokratického komunizmu je nebezpečná, pretože tlačí ľudí byť ešte silnejšími totalitaristami. Ľudia na základe konfucionizmu nedokážu zradiť svoju rodinu, susedov a autority – teda starších, a ľudí vo vyššej pozícii, ktorí sa o nich postarali. To je podľa môjho názoru aj dôvod, prečo sa na Slovensku alebo vo východnom Nemecku a iných krajinách pod nadvládou Sovietskeho zväzu mohla uskutočniť revolúcia, a v Severnej Kórei to nejde.