Spevák Miroslav Žbirka spomína na svoje začiatky, v strhujúcom článku Miloša Krekoviča vám pripomenieme sté výročie dobytia južného pólu a Pavol Hammel, Fero Griglák a Kamil Peteraj si zaspomínajú na vznik slávneho hitu Medulienka. Záver minulého roka vám priblížia aj fotografie Petra Procházku.
Na scéne slovenskej populárnej hudby funguje už štyridsať rokov a patrí medzi najobľúbenejších domácich hudobníkov a interpretov.
Koncom minulého roka vypredal sály na turné s novým albumom Symphonic a teraz by mal oddýchnutý sedieť doma a skladať pieseň pre Mariku Gombitovú. Asi by ňou rád oslávil svoje nadchádzajúce jubileum.
Keby som nemal bratov a nehralo sa u nás tak často, ktovie, ako by to dopadlo. Ale ja som vždy rád spieval. Keď tu v Bratislave ešte nestálo toľko nových budov, keď tu bol hotel Hron a Schöne Náci dirigoval dopravu, tak som tu chodil, maličký, a spieval som si. Mám pocit, že som spieval ešte skôr, ako som začal hovoriť. Na ulici ma upozorňovali, nespievaj, však sa na nás pozerajú. A mama mi neskôr hovorila, že podľa môjho spevu vždy vedela, čo bolo v škole. Keď z chodby nič nepočula, niečo nebolo v poriadku.
Čítajte viac >>
Pred sto rokmi sa dobývanie južného pólu zmenilo na vzrušujúce preteky. 14. decembra 1911 do cieľa dorazila výprava Nóra Amundsena a mesiac po nich Angličan Scott. Prví sa vrátili slávni a živí, tí druhí v Antarktíde našli smrť.
Briti do poslednej chvíle zbytočne vláčili geologické vzorky, nedali pozor na slnko, ktoré spôsobuje polárnu slepotu, nezmyselne blúdili, keď príliš slabo značili cestu späť a podcenili stravu, deficit vitamínov a kalórii. K pólu dorazili 17. januára 1912 vyčerpaní, vychudnutí a dehydrovaní. Zdeptaných neúspechom ich čakalo 1300 kilometrov pochodu späť. Prvý z Britov zahynul v ľadovej štrbine, ďalší sa stratil v snehovej víchrici, ktorá ich uväznila iba osemnásť kilometrov od zásobovacieho tábora. Zvyšná trojica už v tej chvíli tušila, že sa blíži koniec. „Keby sme prežili, vyrozprával by som príbeh o neohrozenosti, vytrvalosti a oddanosti mojich druhov. Takto to urobia tieto stručné poznámky a naše mŕtve telá,“ zaznamenal si pred smrťou anglický polárnik Robert Falcon Scott.
Čítajte viac >>
Nikto na svete nemá recept na hit, inak by hity skladali všetci do radu. Nikdy ho nemal ani Pavol Hammel, ale napriek tomu sa jeho pesničky stali priam ľudovkami. A prvým z nich bola Medulienka, aj keď práve ona je v Hammelovom kontexte trochu netradičná.
„Bola to taká zvláštna zhoda okolností,“ spomína František Griglák (1953). „Tému som zložil keď som mal asi štrnásť rokov, ale potom som sa zasekol a nevedel som čo s tým, tak som ju odložil do šuplíka. Keď som prišiel do Prúdov, Kamil Peteraj doniesol text Medulienky a ten zafungoval s tým, čo som mal vymyslené. Ale stále to nebolo hotové a niečo tomu chýbalo. Paľo na to napasoval refrén a pesnička bola hotová. Odohralo sa to na kapelovej skúške v Divadelnom štúdiu na Hviezdoslavovom námestí, kde sme skúšali aj s Collegiom Musicom. Pri nahrávaní na basgitaru priateľsky zaskočil niekdajší Hammelov prúdovský kolega, Fedor Frešo. „Skladba vznikla ako narýchlo nahratý prídavok, B-strana singla Poviem ti pozri,“ spomína.
Čítajte viac >>