Gorila sa včera definitívne zmenila na politického King Konga. Aspoň pokiaľ SaS, KDH, Most-Híd a Iveta Radičová domyslia do dôsledkov, čo včera vlastne na vláde odhlasovali. Skúsme sa pozrieť na výroky, ktorými politici odôvodňovali, prečo musí Anna Bubeníková odísť z čela FNM a čo by sa malo stať, pokiaľ svoje výroky myslia stopercentne vážne:
1. „Nie je mojou povinnosťou vyšetrovať autentickosť tohto materiálu, ale sú tu pochybnosti, a to je dôvod na takéto rozhodnutie.“ (Iveta Radičová). V poriadku. Ale Gorila vyvolala pochybnosti o desiatkach, ak nie stovkách ľudí. Naozaj je tu odvaha a vôľa ísť proti všetkým z nich? A prečo je exšéfka FNM zatiaľ jediná, proti ktorej sa zakročilo?
2. „Pani Bubeníková bola jednou z troch hlavných postáv literárneho románu alebo seriálu.“ (Juraj Miškov). Áno, spolu s Malchárkom a Haščákom patria k verejným osobám, ktoré sa v spise vyskytujú často a „osobne“. Lenže odvolávať Bubeníkovú sa dá len vtedy, keď berieme vážne veci, ktoré jej „literárne“ stvárnenie hovorí.
Ešte raz – nie je podstatné, kam Bubeníková mala chodiť, ale čo tam mala hovoriť. Buď tam rozprávala výmysly a potom nemá prečo odchádzať, alebo tam hovorila pravdu a treba brať vážne aj ten obsah, o ktorom hovorí. A potom sa hlavnými postavami stávajú úplne iní ľudia.
3. „Pri takých vážnych podozreniach je osoba v takej vysokej pozícii skrátka neprijateľná.“ (Daniel Lipšic). Lenže z Bubeníkovej rečí vyplýva, že spomínanými hlavnými postavami sú ľudia v ešte oveľa, oveľa vyšších pozíciách – napríklad taký šéf SDKÚ Dzurinda alebo predseda vtedajšieho SMK Bugár. Práve ich strany mali podľa webového diela zastrešovať masívne korupčné operácie.
Oni stáli na čele systému, oni ho formovali, ich ľudia mali vyberať provízie. Ak si k tomu prirátame ešte aj Roberta Fica, ktorý mal v odpočúvanom byte popíjať kolu, tak prídeme k tomu, že rezignovať by mal minimálne minister zahraničných vecí a dvaja podpredsedovia parlamentu, všetci šéfovia hlavných strán v krajine. V porovnaní s nimi je úradníčka, ktorej meno pred mesiacom normálny človek nepoznal, naozaj len pešiakom.
4. „Pani Bubeníkovej boli indície preukázané.“ (Daniel Lipšic). Toto je argument, ktorý by dával zmysel osobitnému prístupu k nej. Lenže to by sme museli vedieť, čo jej preukázali. Že jej manžel bol v nejakej firme? Na tejto úrovní sa dá preukázať v podstate aj všetko ostatné v spise.
Odvolanie Anny Bubeníkovej začína úplne novú kapitolu v živote kauzy. Uvidíme, či sú politici naozaj pripravení vyrovnať sa s tým, že si adoptovali Gorilu, ktorá ich čoskoro brutálne prerastie.
Čítajte piatkové (13.1.) komentáre:
Pre uveriteľnosť Gorily je rovnako dôležité to, čo sa deje, ako to, čo sa nedeje. A nedeje sa toho dosť, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Schwarzenberg cúvol a dobre spravil, tvrdí o českej vládnej kríze Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Oslavovať úspech pri predaji slovenských dlhopisov je predčasné, píše Peter Schutz.
Čítajte komentár (piano) >>