Za zlyhaniami inštitúcií a štátnych orgánov sú konkrétni funkcionári, ktorí šesť rokov nekonali tak, ako podľa zákona konať mali.
Tak ako vznikol špeciálny tím, ktorý má vyšetriť kauzu Gorila, mal by vzniknúť aj špeciálny tím II., ktorý vyšetrí, prečo sa šesť rokov nevyšetrovala. Všeobecná odpoveď, že došlo k inštitucionálnemu zlyhaniu ústavných a štátnych orgánov, nie je prijateľná. Za zlyhaniami inštitúcií sú totiž konkrétni funkcionári, ktorí nekonali tak, ako podľa zákona konať mali.
Ak je pravda, že bývalý riaditeľ SIS Ladislav Pittner už vo februári 2006 odstúpil prvú spravodajskú informáciu o prípade nielen premiérovi Dzurindovi, ale aj ministrovi vnútra Padovi, ak je pravda, že informovaný bol aj vtedajší policajný prezident Anton Kulich i riaditeľ Úradu boja proti korupcii Tibor Gašpar, tak by členovia špeciálneho vyšetrovacieho tímu II. mali zdokumentovať, kto si nesplnil svoju zákonnú povinnosť, keď nezabezpečil, aby sa v kauze Gorila začalo trestné stíhanie už na jar roku 2006.
Mali by zdokumentovať, ako bývalý riaditeľ SIS Jozef Magala porušil zákon, keď v roku 2007 nekonal, hoci dostal komplexnú písomnú informáciu o prípade od svojho vedúceho analytika. Lebo jeho povinnosťou bolo, aby spis odstúpil orgánom činným v trestnom konaní i s návrhom, že SIS bude pri vyšetrovaní spolupracovať.
Členovia špeciálneho tímu II. by mali vyšetriť, v čom všetkom zanedbal svoje zákonné povinnosti bývalý šéf Úradu boja proti korupcii Gašpar, keď v roku 2009 – ako na to upozornil na svojom blogu Jozef Šátek – rozhodol, že trestné oznámenie, ktoré podal novinár Tom Nicholson (a ku ktorému pripojil aj kompletný spis Gorila), budú preverovať len pracovníci kriminálnej služby, a to mimo rámca Trestného poriadku. Vyšetrenia hodné je i to, že postup, ktorý nemá oporu v zákone, akceptovala aj špeciálna prokuratúra, hoci jej šéf Dušan Kováčik bol osobne pri tom, keď v roku 2009 Tom Nicholson vypovedal.
Členovia vyšetrovacieho tímu II. by sa tiež mali zaoberať faktom, že Úrad boja proti korupcii a jeho nový šéf Peter Kovařík po parlamentných voľbách 2010 síce požiadali Nicholsona o ďalšiu kópiu spisu Gorila, ale vyšetrovanie sa začalo iba pre prečin zneužitia právomoci verejného činiteľa. Chceli iba obviniť bývalého šéfa SIS Magalu, že keď bol vo funkcii, tak nekonal. V roku 2010 ministrovi Lipšicovi a policajnému riaditeľovi Spišiakovi viac záležalo na stíhaní Ficovho nominanta vo vedení SIS ako na vyšetrení celej kauzy.
Napokon by členovia špeciálneho tímu II. mali zistiť, či sa riaditeľ SIS Karol Mitrík nedopustil trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa, keď nezbavil mlčanlivosti tých príslušníkov SIS, ktorých - na požiada〜nie orgánov činných v trestnom konaní - bol povinný mlčanlivosti zbaviť.
Zodpovední funkcionári SIS, Úradu boja proti korupcii, špeciálnej prokuratúry i Policajného zboru sa podieľali šesť rokov na tom, aby udržali štát v hnilobe. Čo je rovnako trestuhodné ako prehnitosť sama.
Autor je politický komentátor Trendu
Čítajte tiež utorkové (17.1.) komentáre
Potopenie lode Costa Concordia sa zhoduje s imidžom Talianska, píše Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Gorila by na Slovensku vyrástla, aj keby nechcela, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Naše líderstvo v transparentnosti ukončila zámienka, píše Ivo Trávniček
Čítajte komentár (piano) >>