Pondelková úspešná aukcia slovenských štátnych pokladničných poukážok, v ktorej celkový dopyt investorov viac než trojnásobne prevýšil požičaný objem, je najhmatateľnejším vysvetlením toho, čo sa to vlastne v piatok 13. januára pred polnocou stalo nielen so slovenským ratingom, ktorý je stále na vysokom investičnom stupni (A).
Aj pri kuvikaní o tých členoch eurozóny, ktorí prišli o najvyšší investičný rating (AAA), je dobré si s trochou nadhľadu pripomenúť, že ak premiantske mužstvo skončí v prvej lige na druhom mieste, rozhodne jeho výsledok nemožno porovnávať s tým, ktoré balansuje na konci tabuľky, prípadne vypadlo do druhej ligy, ako sa to pri strate investičného ratingu stalo susednému Maďarsku.
Kto by pochyboval o tom, že jeden z troch ratingov je síce dôležitým, no stále len jedným z mnohých kamienkov v mozaike hodnotenia kredibility krajiny, nech si pripomenie, že aj napriek strate jedného z troch najvyšších ratingov sa USA vlani tešili najsilnejšiemu dopytu investorov po ich štátnych dlhopisoch za niekoľko desaťročí (pomer medzi dopytom a emitovaným objemom bol viac než trojnásobný).
Spoločne
V prvom rade je dôležité zdôrazniť, že zmena slovenského ratingu bola súčasťou prehodnocovania ratingov všetkých členov eurozóny, ktoré agentúra S&P oznámila ešte na začiatku decembra.
Medzi piatimi príčinami prehodnocovania ratingu členov eurozóny agentúra uviedla:
1. Obavy z vplyvu sprísnených úverových podmienok na dostupnosť kapitálu pre firmy z reálnej ekonomiky v eurozóne.
2. Rozšírenie rizikových prirážok a zdraženie refinancovania verejného dlhu.
3. Kombináciu reštrikcie verejných výdavkov spolu s výdavkami domácností, ktoré zvyšujú preventívny sklon k úsporám.
4. Obavy z vážnejšieho než očakávaného oslabenia hospodárskej aktivity v eurozóne.
5. Ale aj pomalý a váhavý postup lídrov eurozóny pri uskutočňovaní nevyhnutných opatrení na stabilizáciu dlhopisového trhu v eurozóne a posilnenie dôvery investorov.
Agentúra potvrdila ratingy siedmich členských krajín vrátane Nemecka. Medzi deviatimi členmi, ktorým agentúra znížila rating, bolo napríklad aj Francúzsko, čo len pripomína, že vzhľadom na rozsah dôsledkov dlhopisovej krízy v eurozóne sú všetci jej členovia na jednej lodi, a preto musia pri jej riešení postupovať spoločne.
Vývoj verejného dlhu Slovenska v ostatných troch rokoch, no najmä vlaňajšie rozšírenie slovenskej rizikovej prirážky signalizovali potenciálne zhoršenie slovenského ratingu.