KDH je pekným príkladom toho, že kto nič nerobí, nič nepokazí – na to, aby sa stalo prieskumovou jednotkou pravice, stačilo mu udržať si desať rokov tú istú podporu. V posledných voľbách síce znamenalo ich 8+ percent len tretie miesto v rámci pravého bloku, ale pre pochybnú kondíciu jeho spolupútnikov má zrazu šancu byť lídrom.
Ak SDKÚ nechce skončiť tak, ako to predvída MVK alebo ešte horšie, asi by mala prehodnotiť postoj ku Gorile. Alebo na začiatok aspoň zrozumiteľne povedať, aký vlastne je. Stanovisko Mikuláša Dzurindu, že kauza môže zblížiť strany pravice, má výhodu v tom, že podnecuje fantáziu.
Optimista môže vidieť signál, že SDKÚ nechce vojnu, paranoik zakódovanú vyhrážku, že veď aj my na vás niečo vytiahneme, pesimista potvrdenie predstavy, že aj tak sa všetci dohodnú. Ale mnohí voliči by možno boli najradšej, keby bolo jasné, čo to ten Dzurinda vlastne chcel povedať.
Ešte zamotanejšia je pozícia Ivana Mikloša. Ten na jednej strane hovorí, že sa vždy rozhoduje na základe faktov, ale na druhej ani nezdvihol telefón, aby sa opýtal členov vlastnej strany, ktorí v spise vystupujú, či na ňom je niečo pravdy. Tak to sa mu bude relatívne ťažko rozhodovať, či by strana voči nim nemala vyvodiť nejaké dôsledky.
Pri kauze budovy košického Daňového riaditeľstva, ktorú on sám dodnes označuje za úplne bezvýznamnú a nafúknutú, bol ochotný zvolávať tlačovky a vysvetľovať do detailov, prečo nejaká zmluva je alebo nie je v poriadku. Ale keď ide o podozrenia, z ktorých je podľa vlastných slov zhrozený, tak ani nezavolá členom strany, ktorej je podpredsedom? Aj tento postoj je dosť divoký, aby vyvolal špekulácie.
Buď Mikloš naozaj po desaťročiach v politike verí, že pravdu dokáže zodpovedne vypátrať len slovenský justičný systém, alebo ho tá pravda nezaujíma, alebo ju nehovorí.
V skutočnosti je to jedno. Do volieb sa aj tak žiadne vyšetrovanie neskončí. A ak sa nechce SDKÚ prepadnúť ešte hlbšie, mala by povedať, že podozrenia voči jej ľuďom nie sú podložené. Ibaže by boli. Potom čaká stranu pri hlasovaní pohroma, lebo na rozdiel od roku 2010, teraz nie je čas hľadať novú volebnú jednotku.
Bugár nepotrebuje, aby sa o Gorile hovorilo, píše Peter Morvay
Čítajte zajtrajší komentár (piano) >>