SME

V ringu sú Hollywood a Silicon Valley. Zatiaľ remíza

Človek, ktorý pobudne na webe hodinu denne, sa vraj v priemere desaťkrát stretne s takzvaným nelegálne šíreným obsahom.

Na internete súperia dva svety. Na jednej strane sú to filmové štúdiá, hudobné a knižné vydavateľstvá, ktoré nedostávajú za svoju prácu vždy zaplatené. Na opačnej strane sú technologické firmy, ktoré potrebujú čo najviac voľnosti. Stav je zatiaľ nerozhodný.

Väčšinou to ani nezaregistruje, môže ísť napríklad o videá na YouTube či fotografie na spravodajských serveroch, ktoré porušujú autorské práva. Samozrejme, že to z bežného užívateľa nerobí zlodeja. Ale dobre to ilustruje fakt, ako voľne sa na webe zaobchádza s takzvaným duševným vlastníctvom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

A potom je, samozrejme, veľká skupina ľudí, ktorá pirátsky šírený obsah „konzumuje“ vedome. Na Facebooku či ďalších sociálnych sieťach sa ľudia bežne chvália, že videli nové diely obľúbených amerických seriálov, ktoré žiadna z televízií – vrátane tých satelitných – v našich zemepisných šírkach ešte nevysielala.

Tieto programy už sú zvyčajne aj s českými alebo slovenskými titulkami. Ale pozor, nie je v tom namočená žiadna mafia ani dobre fungujúca pirátska organizácia. Titulky vyrábajú zadarmo fanúšikovia týchto seriálov. A nielen to, ešte medzi sebou súťažia, kto ich vyrobí prvý a kvalitnejšie.

Nevnímame to ako niečo nelegálne (čo fakticky nie je), ale ani nemravné. „Konzumáciu“ protiprávne šíreného obsahu vysvetľujeme buď tým, že nemáme inú možnosť (niektoré programy, pesničky či knižky si ani legálne zaobstarať nemôžeme), alebo ako protest proti tomu, že nemravné sú naopak ceny dotyčného legálneho obsahu (typicky trebárs vysoká cena cédečiek či dévedéčok alebo lístkov do multikina). Navyše ide o generačnú záležitosť.

SkryťVypnúť reklamu

Deti a mladí ľudia pod dvadsať rokov sú k nelegálnemu sťahovaniu obsahu oveľa tolerantnejší než my starší. Považujú to za bežné správanie, ktoré nevybočuje z normy. Sám niekedy žartom odpovedám na otázku, či sťahujem nelegálny obsah takto: „Samozrejme, že nie. Čo som nejaký zlodej? Vždy o to požiadam svoje deti.“

Ale dosť žartov, situácia je vážna. Filmové štúdiá, hudobné vydavateľské a nakladateľské domy (skrátene môžeme tejto partii hovoriť Hollywood) stupňujú tlak na to, aby sa proti porušovaniu zákona začalo tvrdo postupovať.

Exekutívy západných štátov síce majú isté prostriedky ako to urobiť, ale splnenie cieľa je problematické. A tak Hollywood v posledných mesiacoch vyvinul veľké úsilie, aby sa v tomto smere zmenila legislatíva a postih pirátov sa stal samozrejmosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Problém internetu je v tom, že je medzinárodný, lepšie povedané nadnárodný, čiže globálny. V dôsledku to znamená, že sa akoby riadili zákonmi tej krajiny, kde sú najmenej prísne a najviac liberálne. Lenže to je, samozrejme, ilúzia. Podobne ako v kartách platí, že „väčší berie“. Tak sa teda dá očakávať, že dôležité a podstatné budú zákony vo veľkých krajinách. Hlavne v USA.

Úspešná Wikipédia

A tým sa dostávame k návrhom zákonov známych pod skratkami SOPA (Stop Online Piracy Act) a PIPA (Protect Intelectual Property Act), prvý pripravený je schválený v americkom Kongrese a druhý v Senáte. Oba mali dostatočný počet podporovateľov, notoricky známymi sa však stali až minulý týždeň, keď sa proti nim zdvihla vlna veľkých protestov.

Najviditeľnejšie sa prejavili dvadsaťštyrihodinovým „vypnutím“ americkej verzie internetovej encyklopédie Wikipédia. A boli to protesty úspešné, veď viedli k tomu, že navrhovatelia zákony (aspoň zatiaľ) stiahli a minimálne ich prepracujú.

SkryťVypnúť reklamu

Bezprecedentný krok Wikipédie (bolo to po prvý raz v histórii, čo sa takto veľký webový server dobrovoľne odpojil na celý deň) symbolizuje postoj Silicon Valley. Ide o podobné zjednodušenie, akého sme sa dopustili v prípade Hollywoodu: za Silicon Valley považujeme skupinu firiem, ktoré podnikajú v internetovom biznise a z ich pohľadu je, samozrejme, najvýhodnejšie, aby ich biznis bol čo najmenej regulovaný a aby doň akékoľvek úrady pokiaľ možno nezasahovali.

Čo znamená vojna Hollywood verzus Silicon Valley? Je to spor dvoch svetov (starého a nového), dvoch spôsobov biznisu (jeden založený na duševnom vlastníctve, druhý na technológiách), dvoch politík (konzervatívnej a liberálnej). Všetky tieto vplyvy sa do tohto konfliktu nejako projektujú. Ale zároveň nič neplatí absolútne a, samozrejme, nič nie je čiernobiele.

SkryťVypnúť reklamu

Silicon Valley sa dnes napríklad štylizuje za veľkého bojovníka za slobodu slova, ale pritom platí, že klasické mediálne firmy urobili v západnej časti sveta v dvadsiatom storočí pre slobodu slova viac než kedykoľvek iný. A tak by sme v drobných nuansách mohli pokračovať.

Digitálne podzemie

Ten spor je jednoducho veľmi zložitý. Nič to nemení na tom, že zákony SOPA a PIPA asi sú zlé hlavne v tom, že príliš jednoznačne posúvajú zodpovednosť za pirátstvo na firmy, ktoré obsah len šíria. V tom najširšom zmysle by sa postih mohol týkať i firiem ako Google, prostredníctvom ktorého sa dá nelegálny obsah vyhľadávať.

Politici akoby návrhom týchto zákonov hovorili: nie sme schopní tých skutočných zločincov chytiť za ruku, pretože nám unikajú do tretieho sveta a digitálneho „podzemia“. A tak budeme perzekvovať firmy, ktoré na webe robia biznis. Ako prístup to nie je nič nové, napokon napríklad českí zákonodarcovia chceli podobným „presunom zodpovednosti“ bojovať proti online hazardu.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, že teoreticky môžu technologické firmy obsah kontrolovať, prípadne proti pirátom samy zasahovať a ich obsah „mazať“. Ale stálo by ich to také náklady a také riziká (hlavne právne), že by buď biznis vôbec nemohli robiť, alebo by sa celkom zabetónoval jeho ďalší rozvoj.

Namiesto investícií do výskumu a vývoja by všetky peniaze šli proti pirátom, rozumej na ochranu biznisu Hollywoodu. A to v situácii, keď je internetový biznis vo svetovej ekonomike jedným z mála bezproblémových odvetví.

Hollywood ukazuje svaly

Deň po stredajších protestoch sa stala ďalšia, rovnako silno medializovaná udalosť. A tou bolo najprv odpojenie serveru Megaupload, neskôr zatknutie jeho majiteľov. Čo bola zasa demonštrácia sily Hollywoodu.

Po masáži sociálnej (keď v stredu Facebook či Google zbierali podpisy proti zákonom) prišla masáž klasických médií. Zakladateľ a šéf servera, ktorý sa stal populárnym práve vďaka možnostiam jednoduchého používania obsahu, bol vykreslený ako extravagantný zhýralec s pochybným vkusom i mravmi. Už to jeho meno, ktoré si legálne zmenil na Kim Dotcom!

SkryťVypnúť reklamu

Azda vo všetkých médiách sa objavili fotografie jeho ružového cadillacu, čudných ešpézetiek s nápismi ako „Boh“, „Vinný“, „Dobro“ či „Zlo“, prípadne fotografie Dotcoma samotného vo vírivke s polonahými ženami. Posolstvo bolo jasné. Tak ľuďom ako tento „šialenec“ idú peniaze z nelegálneho šírenia obsahu?

Zapôsobilo to. Mnoho ľudí pochopilo, že pirátstvo obsahu má svoju odvrátenú stranu, že skutočne nejde len o slobodu slova a informačnú diaľnicu bez regulácií, skôr aj o peniaze a že akokoľvek sa sťahovanie napríklad pre naše deti stalo bežnou vecou, tak ide o hru s jasným súčtom. A že ak niekto o peniaze prichádza, musí ich niekto iný zarobiť. Úlohou zákonov a úradov či v konečnej inštancii súdov je určiť, či legálne, alebo nelegálne.

O to teraz ide. Americké úrady ukázali, či skôr chceli ukázať, že zákony SOPA a PIPA nepotrebujú a že môžu tvrdo zasiahnuť aj bez nich. A urobili to. Vyvolali veľkú kritiku, a tým ani nemyslím tú akúsi detskú hru na nebezpečného hackera Anonymous, ktorý chce „vyhodiť do vzduchu“ celý internet.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavná bitka sa nepochybne povedie v súdnych sieňach a ukáže sa, či úrady akokoľvek silnej krajiny majú právo postupovať tak razantne a hlavne bez rozhodnutia súdu, ako v prípade Megaupload. Efekt to však v každom prípade malo. Zásah proti dvojmetrovému Kimovi Dotcomovi vystrašil poskytovateľov mnohých podobných služieb na svete a väčšina z nich bezprostredne potom „pritiahla skrutky“. Ukázalo sa, že bojovať proti nelegálnemu obsahu sa dá.

Stav zápasu je remíza, hoci slovami boxerského žargónu, Silicon Valley stále vedie na body.

Autor je publicista

Smerovanie krajiny môže ovplyvniť ohýbanie zákona, píše Lukáš Fila

Čítajte komentár (piano) >>

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 982
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 831
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 160
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 430
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 095
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 631
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 230
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 835
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jakub Filo

Sú späť. Trvalo to 80 rokov.


116
Peter Schutz

Väčšou tragédiou než americký prezident je jeho okolie.


66

Orbán opäť provokuje Úniu, ale je to aj pozvánka.


14
Ilustračné foto.

Keď poistenci škodia vlastnej poisťovni.


Jana Ježíková 5
  1. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  2. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  3. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  4. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  5. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  6. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 015
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 885
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 984
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 138
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 115
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 862
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 585
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu