SME

V ringu sú Hollywood a Silicon Valley. Zatiaľ remíza

Človek, ktorý pobudne na webe hodinu denne, sa vraj v priemere desaťkrát stretne s takzvaným nelegálne šíreným obsahom.

Na internete súperia dva svety. Na jednej strane sú to filmové štúdiá, hudobné a knižné vydavateľstvá, ktoré nedostávajú za svoju prácu vždy zaplatené. Na opačnej strane sú technologické firmy, ktoré potrebujú čo najviac voľnosti. Stav je zatiaľ nerozhodný.

Väčšinou to ani nezaregistruje, môže ísť napríklad o videá na YouTube či fotografie na spravodajských serveroch, ktoré porušujú autorské práva. Samozrejme, že to z bežného užívateľa nerobí zlodeja. Ale dobre to ilustruje fakt, ako voľne sa na webe zaobchádza s takzvaným duševným vlastníctvom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

A potom je, samozrejme, veľká skupina ľudí, ktorá pirátsky šírený obsah „konzumuje“ vedome. Na Facebooku či ďalších sociálnych sieťach sa ľudia bežne chvália, že videli nové diely obľúbených amerických seriálov, ktoré žiadna z televízií – vrátane tých satelitných – v našich zemepisných šírkach ešte nevysielala.

Tieto programy už sú zvyčajne aj s českými alebo slovenskými titulkami. Ale pozor, nie je v tom namočená žiadna mafia ani dobre fungujúca pirátska organizácia. Titulky vyrábajú zadarmo fanúšikovia týchto seriálov. A nielen to, ešte medzi sebou súťažia, kto ich vyrobí prvý a kvalitnejšie.

Nevnímame to ako niečo nelegálne (čo fakticky nie je), ale ani nemravné. „Konzumáciu“ protiprávne šíreného obsahu vysvetľujeme buď tým, že nemáme inú možnosť (niektoré programy, pesničky či knižky si ani legálne zaobstarať nemôžeme), alebo ako protest proti tomu, že nemravné sú naopak ceny dotyčného legálneho obsahu (typicky trebárs vysoká cena cédečiek či dévedéčok alebo lístkov do multikina). Navyše ide o generačnú záležitosť.

SkryťVypnúť reklamu

Deti a mladí ľudia pod dvadsať rokov sú k nelegálnemu sťahovaniu obsahu oveľa tolerantnejší než my starší. Považujú to za bežné správanie, ktoré nevybočuje z normy. Sám niekedy žartom odpovedám na otázku, či sťahujem nelegálny obsah takto: „Samozrejme, že nie. Čo som nejaký zlodej? Vždy o to požiadam svoje deti.“

Ale dosť žartov, situácia je vážna. Filmové štúdiá, hudobné vydavateľské a nakladateľské domy (skrátene môžeme tejto partii hovoriť Hollywood) stupňujú tlak na to, aby sa proti porušovaniu zákona začalo tvrdo postupovať.

Exekutívy západných štátov síce majú isté prostriedky ako to urobiť, ale splnenie cieľa je problematické. A tak Hollywood v posledných mesiacoch vyvinul veľké úsilie, aby sa v tomto smere zmenila legislatíva a postih pirátov sa stal samozrejmosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Problém internetu je v tom, že je medzinárodný, lepšie povedané nadnárodný, čiže globálny. V dôsledku to znamená, že sa akoby riadili zákonmi tej krajiny, kde sú najmenej prísne a najviac liberálne. Lenže to je, samozrejme, ilúzia. Podobne ako v kartách platí, že „väčší berie“. Tak sa teda dá očakávať, že dôležité a podstatné budú zákony vo veľkých krajinách. Hlavne v USA.

Úspešná Wikipédia

A tým sa dostávame k návrhom zákonov známych pod skratkami SOPA (Stop Online Piracy Act) a PIPA (Protect Intelectual Property Act), prvý pripravený je schválený v americkom Kongrese a druhý v Senáte. Oba mali dostatočný počet podporovateľov, notoricky známymi sa však stali až minulý týždeň, keď sa proti nim zdvihla vlna veľkých protestov.

Najviditeľnejšie sa prejavili dvadsaťštyrihodinovým „vypnutím“ americkej verzie internetovej encyklopédie Wikipédia. A boli to protesty úspešné, veď viedli k tomu, že navrhovatelia zákony (aspoň zatiaľ) stiahli a minimálne ich prepracujú.

SkryťVypnúť reklamu

Bezprecedentný krok Wikipédie (bolo to po prvý raz v histórii, čo sa takto veľký webový server dobrovoľne odpojil na celý deň) symbolizuje postoj Silicon Valley. Ide o podobné zjednodušenie, akého sme sa dopustili v prípade Hollywoodu: za Silicon Valley považujeme skupinu firiem, ktoré podnikajú v internetovom biznise a z ich pohľadu je, samozrejme, najvýhodnejšie, aby ich biznis bol čo najmenej regulovaný a aby doň akékoľvek úrady pokiaľ možno nezasahovali.

Čo znamená vojna Hollywood verzus Silicon Valley? Je to spor dvoch svetov (starého a nového), dvoch spôsobov biznisu (jeden založený na duševnom vlastníctve, druhý na technológiách), dvoch politík (konzervatívnej a liberálnej). Všetky tieto vplyvy sa do tohto konfliktu nejako projektujú. Ale zároveň nič neplatí absolútne a, samozrejme, nič nie je čiernobiele.

SkryťVypnúť reklamu

Silicon Valley sa dnes napríklad štylizuje za veľkého bojovníka za slobodu slova, ale pritom platí, že klasické mediálne firmy urobili v západnej časti sveta v dvadsiatom storočí pre slobodu slova viac než kedykoľvek iný. A tak by sme v drobných nuansách mohli pokračovať.

Digitálne podzemie

Ten spor je jednoducho veľmi zložitý. Nič to nemení na tom, že zákony SOPA a PIPA asi sú zlé hlavne v tom, že príliš jednoznačne posúvajú zodpovednosť za pirátstvo na firmy, ktoré obsah len šíria. V tom najširšom zmysle by sa postih mohol týkať i firiem ako Google, prostredníctvom ktorého sa dá nelegálny obsah vyhľadávať.

Politici akoby návrhom týchto zákonov hovorili: nie sme schopní tých skutočných zločincov chytiť za ruku, pretože nám unikajú do tretieho sveta a digitálneho „podzemia“. A tak budeme perzekvovať firmy, ktoré na webe robia biznis. Ako prístup to nie je nič nové, napokon napríklad českí zákonodarcovia chceli podobným „presunom zodpovednosti“ bojovať proti online hazardu.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, že teoreticky môžu technologické firmy obsah kontrolovať, prípadne proti pirátom samy zasahovať a ich obsah „mazať“. Ale stálo by ich to také náklady a také riziká (hlavne právne), že by buď biznis vôbec nemohli robiť, alebo by sa celkom zabetónoval jeho ďalší rozvoj.

Namiesto investícií do výskumu a vývoja by všetky peniaze šli proti pirátom, rozumej na ochranu biznisu Hollywoodu. A to v situácii, keď je internetový biznis vo svetovej ekonomike jedným z mála bezproblémových odvetví.

Hollywood ukazuje svaly

Deň po stredajších protestoch sa stala ďalšia, rovnako silno medializovaná udalosť. A tou bolo najprv odpojenie serveru Megaupload, neskôr zatknutie jeho majiteľov. Čo bola zasa demonštrácia sily Hollywoodu.

Po masáži sociálnej (keď v stredu Facebook či Google zbierali podpisy proti zákonom) prišla masáž klasických médií. Zakladateľ a šéf servera, ktorý sa stal populárnym práve vďaka možnostiam jednoduchého používania obsahu, bol vykreslený ako extravagantný zhýralec s pochybným vkusom i mravmi. Už to jeho meno, ktoré si legálne zmenil na Kim Dotcom!

SkryťVypnúť reklamu

Azda vo všetkých médiách sa objavili fotografie jeho ružového cadillacu, čudných ešpézetiek s nápismi ako „Boh“, „Vinný“, „Dobro“ či „Zlo“, prípadne fotografie Dotcoma samotného vo vírivke s polonahými ženami. Posolstvo bolo jasné. Tak ľuďom ako tento „šialenec“ idú peniaze z nelegálneho šírenia obsahu?

Zapôsobilo to. Mnoho ľudí pochopilo, že pirátstvo obsahu má svoju odvrátenú stranu, že skutočne nejde len o slobodu slova a informačnú diaľnicu bez regulácií, skôr aj o peniaze a že akokoľvek sa sťahovanie napríklad pre naše deti stalo bežnou vecou, tak ide o hru s jasným súčtom. A že ak niekto o peniaze prichádza, musí ich niekto iný zarobiť. Úlohou zákonov a úradov či v konečnej inštancii súdov je určiť, či legálne, alebo nelegálne.

O to teraz ide. Americké úrady ukázali, či skôr chceli ukázať, že zákony SOPA a PIPA nepotrebujú a že môžu tvrdo zasiahnuť aj bez nich. A urobili to. Vyvolali veľkú kritiku, a tým ani nemyslím tú akúsi detskú hru na nebezpečného hackera Anonymous, ktorý chce „vyhodiť do vzduchu“ celý internet.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavná bitka sa nepochybne povedie v súdnych sieňach a ukáže sa, či úrady akokoľvek silnej krajiny majú právo postupovať tak razantne a hlavne bez rozhodnutia súdu, ako v prípade Megaupload. Efekt to však v každom prípade malo. Zásah proti dvojmetrovému Kimovi Dotcomovi vystrašil poskytovateľov mnohých podobných služieb na svete a väčšina z nich bezprostredne potom „pritiahla skrutky“. Ukázalo sa, že bojovať proti nelegálnemu obsahu sa dá.

Stav zápasu je remíza, hoci slovami boxerského žargónu, Silicon Valley stále vedie na body.

Autor je publicista

Smerovanie krajiny môže ovplyvniť ohýbanie zákona, píše Lukáš Fila

Čítajte komentár (piano) >>

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 988
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 313
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 152
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 526
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 597
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 288
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 257
  8. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 1 995
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ladislav Nagy sa podieľal na projektovaní najväčších mostov cez Dunaj ako Prístavný most a Apollo most.

Kratšie mosty je lepšie postaviť nanovo, hovorí projektant Ladislav Nagy.


4
Premiér Robert Fico.

Pokračujúca konsolidácia je potrebná.


TASR a 1 ďalší 88
Salvádorský prezident Nayib Bukele.

Nayib Bukele je doma veľmi populárny.


20
Splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Raši vyzval Kotlára, aby zverejnil analýzu o vakcínach.


SITA a 1 ďalší 76

Neprehliadnite tiež

Vo februári 2025 ruský dron zaútočil na ochrannú kupolu štvrtého reaktora.

Rusko aj dnes používa tie isté taktiky ako sovietsky režim.


Natalia Slobožanina 4
Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

Najmocnejší muži planéty sa usadia okolo jeho rakvy.


12

Ako by mohli zavrieť niekoho, kto by chýbal ľuďom na oboch stranách barikády.


12
Pápež František.

Štátny smútok bude čoskoro treba vyhlásiť aj v súvislosti s našou prírodou.


6
  1. Viktor Pamula: Branislav nemá Krála, má iba šaša
  2. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych
  3. Ivan Mlynár: Generálske šťastie Branislava Zuriana.
  4. Viktor Pamula: Prečo je revizionuzmus nebezpečný
  5. Martin Eštočák: ŠOKUJÚCE: PREŠOV - V Deň odvolania podpísal zmluvu na takmer 1 Milión eur z Vašich peňazí
  6. Martin Eštočák: Podpíšte petíciu: V máji odovzdávame žiadosť za vrátenie 10-minútového lístka a lacnejšiu MHD v Prešove
  7. Ján Karas: Viera a pokora ako skrytá sila posledného odkazu pápeža Františka
  8. Milan Buno: Toto je fakt trápne... ako funguje svet dnešných tínedžerov? | 7 knižných tipov
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 29 858
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 22 338
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 13 655
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 096
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 6 675
  6. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 382
  7. Ján Valchár: O Otíkovi Rákosníkovi v Bielom dome a žuvačke vo Vatikáne 4 731
  8. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy) 4 111
  1. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  2. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
  3. Post Bellum SK: Mlčanie po výbuchu: Komunistická propaganda a Černobyľ
  4. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy)
  5. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu
  6. Věra Tepličková: Už aj ty... Kéry?
  7. INESS: Cena zamestnanca opäť narástla
  8. Radko Mačuha: Si herec, či politik?
SkryťZatvoriť reklamu