Parlament je určený na pretriasanie vecí verejných, ale to je tak všetko, čo v súvislosti s Gorilou môže. Jeho úloha je skôr propagačná, ale aj to lepšie ako nič.
Je už neodškriepiteľné, že top témou nadchádzajúcich parlamentných volieb je a bude Gorila. Teda žiadny euroval, žiadne nevyslovenie dôvery vláde jej vlastnými poslancami, žiadne nezákonné prepisy z odpočúvania ľudí ministrom Galkom či jeho zotrvanie vo funkcii aj po odvolaní prezidentom a podobne.
Politici sa vzhľadom na tlak verejnosti téme voľky-nevoľky prispôsobili a zaujali obvyklý postoj - vyťažiť z nej čo možno najviac pre vlastný prospech.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
To, že Gorila zaznie na pôde pléna parlamentu aj napriek tomu, že v programe schôdze nie je, je isté viac ako čokoľvek iné. To by musela vzniknúť koalícia Gorila-friendly - Smer, SDKÚ, Most-Híd, KDH a SaS - aby to tak nebolo, pričom ani to vo faktických poznámkach viacerých poslancov neodradí. Zrejme ani plagátom a ďalším obrazovým materiálom - stačí si pripomenúť dianie v parlamente pri vystúpení bývalého šéfa tajnej služby Ivana Lexu. Aj poslanci majú právo na slobodu prejavu v akejkoľvek forme a tak je to dobre.
Propagačná hodnota
Nepochybne, parlament je stvorený a určený na to, aby sa v ňom pretriasali veci verejné a pred verejnosťou. Očakávať však od diskusie poslancov nejaké vážne rozhodnutie sa nedá, keďže na to zákonodarný zbor nemá ani nijaké kompetencie – slúžiť bude iba na pobavenie, ale ani to nie je v dnešnej zúfalej situácii v krajine málo.
Okrem propagačnej nemá inú hodnotu ani to, že sa Gorilou zaoberal ústavnoprávny výbor. Zobral na vedomie informácie o vyšetrovaní, ktoré mu poskytol minister vnútra, požiadal ho, aby výbor informoval o akýchkoľvek procesných prekážkach, ktoré by bránili vyšetrovaniu Gorily, a odporúčal prezidentovi, aby zbavil mlčanlivosti šéfa tajnej služby.
To je naozaj iba symbolická rovina, keďže výbor pri vyšetrovaní Gorily nemá reálny dosah na nič. Ani vyriešiť prípadné procesné prekážky, ani predložiť návrh zákona, ak by to bolo potrebné. Teda predložiť by ho mohol, ale nič viac – o tom, či nejaký zákon, ktorý dnes ešte neleží v parlamente, bude schválený, záleží výlučne na prezidentovi. Iba on môže povoliť vláde v prípade potreby schváliť návrh na skrátené legislatívne konanie.